Дебатът за въвеждането на мажоритарен начин на избиране не трябва да се превръща в дебат "за" или "против" президента. Мисля, че съсредоточаването вниманието върху мажоритарния елемент, върху тази страна от предложенията на президента, не е основателна, защото има по-сериозни и тежки въпроси. Това заяви в предаването политологът проф. Петър-Емил Митев. Той допълни, че в нашата изборна система има милион и двеста хиляди фантома и не е толкова важно дали те ще гласуват пропорционално или мажоритарно, а да се изчистят избирателните списъци от това огромно бреме.
Петър-Емил Митев изказа мнение, че има нещо, което е над президента и институциите в България, и това са интересите на самото общество. Социологът бе категоричен, че въвеждането на мажоритарния начин на избиране е популизъм, затова защото отговаря на масовите настроения и е по-близка до съзнанието на хората, когато са разочаровани гражданите от партиите.
В специфичната следпреходна обстановка в България, издигането на кандидати, които ще бъдат избирани в отделните региони, ще бъде със сигурност силно зависими от местните икономически фактори, каза още той. За да бъде пълноценен дебатът по този въпрос, той преди всичко трябва да е рационален и ако искаме да разгледаме сериозно този въпрос за въвеждането на мажоритарния елемент, трябва да видим плюсовете и минусите, каза още Митев.
Според него с въвеждането на новата система на гласуване ще се загубят гласовете на стотици хиляди гласоподаватели, защото този, който е избран мажоритарно, ще работи с цялата пълнота, за разлика от пропорционалната система.
Не смятам, че е конструктивна идеята коалиция от патриотични организации и партии да управляват под егидата на президента, защото това би довело до промяна в идеологическата палитра на страната. По този начин непременно би се получило етнически вот и патриотичната ос отваря широки врати за нахлуването на национализъм, който не е задължително да бъде само патриотизъм, а много лесно може да премине в другите, по-тъмни части, от тази скала, бе категоричен политологът.