Три пъти да се увеличи партийната субсидия е една от идеите от вчерашното заседание на Висшия съвет, съобщава "Труд". В момента формациите, които са в парламента, получават по 2 процента от минималната работна заплата. В същото време червените не слагат пречка пред възможността партиите да взимат пари и от спонсори, но трябва да се вписват в специален регистър.
"Дума" акцентира върху предложението всяка партия да представя регистър на членовете си, който да доказва, че формацията поддържа изискваната от закона членска маса, а за "Дневник" най-важното от идеите е да се увеличи със 150 на сто депозитът, който партиите плащат за участие в избори. "БСП се опитва да отреже новите партии от избори?", пише "Сега". Той информира, че БСП обсъжда промяна в Закона за политическите партии, която ще отреже възможността на новосъздадени формации или такива, регистрирани в последните 4 г., да участват на избори.
"Сега" уточнява, че това е записано в проекта за промени, изготвен от работната група на левицата и е все още на ниво обсъждане.В него се предлага на избори за депутати, президент и европейски парламент да могат да участват формации със структури поне в половината или две трети от общините и получили повече от 1 процента на два последователни парламентарни вота. Вестникът цитира Мая Манолова от левицата, която пояснява, че проектът е "само канава, за да се види къде ще се разположат различните предложения" и че ограничението няма да засегне новите партии. БСП е склонна да подкрепи почти всички идеи на президента Георги Първанов за промени в Закона за политическите партии, съобщава още вестникът.
"Социолози и политолози разкритикуваха остро предложението на президента Георги Първанов за мажоритарен вот, допълва темата "Труд". Проф. Петър -Емил Митев, доц. Андрей Райчев, Кънчо Стойчев и математикът проф. Михаил Константинов разясниха на кръгла маса защо мажоритарните избори у нас са популизъм, пише изданието. Според анализаторите ще спечелят пак големите партии, страната ще се сдобие с изкуствени мнозинства, ще се появят псевдоцентристки партии.
***
"Два месеца избори е лудост", коментира в материал в рубриката "Анализи" на "24 часа" евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин. Според него, че ако приложим конституционните разпоредби такива, каквито са сега, през 2009 г. кампаниите и изборите за европарламент и за Народно събрание ще бъдат съвсем близко във времето. Вигенин предлага да се направи усилие тези
два избора да бъдат събрани на една дата - 7 юни. Според него това би могло да стане най-добре с промяна на конституцията, която да предвиди възможност изборите за следващо Народно събрание да могат да се провеждат преди края на мандата на действащия парламент.
***
"ГЕРБ и десницата - флирт или финт?", анализира "Сега". Докато демонстрира близост със СДС и добронамереност към ДСБ Бойко Борисов вече тества на практика коалиция с "Атака", пише авторът, като дава пример в общинските съвети в Бургас и дори в София.
***
"Всички служби на отчет в парламента", настоява в интервю за "Стандарт" депутатът от ДПС Камен Костадинов. Според ДПС трябва да има нарочна парламентарна комисия, която да контролира всички служби за сигурност - ДАНС, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана, военното разузнаване и новата Агенция за оперативно-технически операции към МВР.
***
"Помощ "инфлация" за поне 360 000 даваме наесен", съобщава пред "24 часа" социалният министър Емилия Масларова. Засега обмисляме това да са получаващите енергийни помощи - в тази група влизат близо 360 000 души, обяснява Масларова. Става дума за еднократна сума в брой, която тези хора ще вземат в началото на есента, допълва тя.
***
"Връщат безплатното лечение", обявява от първа страница "Монитор". Лечението ще стане безплатно за осигуряващите се граждани у нас, научил вестникът. В тази насока работели представители на управляващата коалиция, ангажирани с изготвянето на правилата, които ще регламентират работата на
частните здравни фондове. Ако идеята се реализира, касите ще поемат услугите, които не се финансират от НЗОК, и като се изключат задължителните осигуровки и такси, болните на практика няма да заплащат каквито и да било допълнителни суми за лечението си, коментира вестникът.
Икономика
"ЕС не може да чака от нас революция в ценностите", коментира пред "Труд" икономическият министър Петър Димитров. Ако сменим ценностите и ако голямата част от българите искат да са корумпирани, дори и да не могат, то това ще е нещо, което няма да се поправи за година-две, отбелязва Димитров. Димитров е категоричен, че България има потенциал да се превърне в енергиен и газов център на Балканите. Имаме огромни възможности, но трябва да решим с консенсус това ще го правим или не, за голяма моя изненада част от опозицията се държи като опозиция по всеки въпрос, коментира министърът.
***
"Излишъкът в бюджета ще стигне 5.5 млрд. лева", пише в челния си материал "Класа". Такава е прогнозата на депутата от ДПС и заместник-председател на парламентарната подкомисия за усвояване на средствата по ЕС Алиосман Имамов, направена в интервю за вестника. От тези 5.5 млрд. лева 3 на сто от БВП са планов излишък. Имамов коментира още, че според него трябва да се потърси персонална отговорност за спиране на финансирането по САПАРД, но преди това трябва да се направи сериозен анализ кой е виновен и дали персоналните наказания могат да коригират в положителна посока нещата.
***
"Декларацията на Ахмед Доган е вярна", заявява пред "Труд" председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров. Той информира, че проверката на Сметната палата е установила, че няма никакви несъответствия в декларацията за имуществото на Доган, подадена през 2007 г. Димитров коментира и сделките с военните имоти и отбелязва, че те не нарушават пряко закона.
Според него самият Закон за отбраната и въоръжените сили поради неясната си уредба позволява сключването на неизгодни сделки и създаването на лоши практики.
България-ЕС
"Кадровите решения за агенция САПАРД не бива да закъсняват", коментира пред "Сега" вицепремиерът, който отговаря за усвояването на еврофондовете, Меглена Плугчиева. След като има проблеми и нередности, ръководството е това, което носи отговорността, отбелязва Плугчиева. По повод предвижданата промяна на статута на пътния фонд тя оценява, че радикалната промяна, предприета от правителството със създаване на нова структура, директно подчинена на МС, е голяма и реална стъпка. Политиката по транспорта и инфраструктурата беше отделена от изпълнението, коментира Плугчиева. Според нея въвеждането на мандатност за членовете на Надзорния съвет на новата агенция е сигналът, който се дава, че този съвет трябва да е независим, самостоятелен и да не се влияе от мандатността на кабинета.
"За есец Плугчиева свърши работа за 3 г.", е мнението на заместник-министъра на финансите Димитър Ивановски, изразено в интервю за "24 часа". За един месец екипът на вицепремиера Плугчиева успя да свърши неща, които са се трупали в последните 3 г. и показа не само воля, но и капацитет да въведе нов модел на управление на процесите, коментира Ивановски. Създаването на този пост беше изключително удачен управленски ход на премиера и на лидерите на тройната коалиция, е неговата оценка. В интервюто се засяга и темата за иракския дълг и Ивановски посочва, че на него и екипа му са били необходими малко повече от 18 месеца за преговори с иракската страна и техните консултанти. Най-големият ни успех обаче не беше краткото време, за което реализирахме сделката, а фактът, че го направихме без помощта на специално наети консултанти и адвокати, каквато е обичайната практика, допълва Ивановски.
***
"Само ЕС може да промени България", отбелязва пред "Дума" политологът проф. Георги Карасимеонов. Евроскептицизмът у нас се увеличава, но не вярвам да вземе връх, смята той.
***
В анализ "Париж с амбицията за лидерство на Европа" "Монитор" коментира предстоящото от 1 юли френско председателство на ЕС. Франция поема ръководството на ЕС в един много сложен момент, отбелязва авторът. Според него обаче французите винаги са имали изключително оригинално мислене в критични моменти и са били генератор на неочаквани решения.
Общество
"Не вадете мумии от соцсаркофага", призовава пред "Труд" писателят Анжел Вагенщайн. Той коментира Световната писателска среща, приключила неотдавна в София и отбелязва, че на нея се е говорело както в стари времена на срещите Изток-Запад - с общи думи и заобикаляне на горещите теми, заредени с потенциален конфликт. Вестникът съобщава, че Вагенщайн има номинации за няколко американски литературни награди за романа си "Сбогом, Шанхай".
***
"При остра творческа криза гейовете винаги са вдъхновение", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Човек неволно остава с усещането, че съюзът на Боян Расате живва само, когато се размърдат и гейдвиженията, отбелязва авторът. "Гей джихад и палки за партийна реклама", е позицията и на "Стандарт". Предизвиканият арест на групата на БНС показва, че амбициите на Расате и неговите хора са да избутат Волен Сидеров, като затъмнят славата му на уличен размирник, пише изданието.
БТА