Той нарича лидерите на СДС убийци на партията. "Писна ни от удари под кръста", е коментарът на Пламен Радонов. Колкото повече шум вдига Янев, толкова по-ясно става на всички що за човек  е той, а от това няма как да загубим ние, отбелязва той.

***
Избирателната система е за смяна, тъй като в този си вид - избор от "затворена листа",  мултиплицира напълно политическото статукво, коментира "Сега" в материал "Системата, глупаци". Авторът уточнява, че заглавието е по аналогия с известния предизборен слоган на Бил Клинтън "It's The Economy, Stupid" /Икономиката, глупако"/. Според автора най-добре е листите да бъдат отворени и хората да могат да влияят на подредбата на кандидатите. Той припомня, че на евроизборите вече е направен опит с преференцията и така депутати като Антония Първанова и Соломон Паси, провели хубава кампания, са били изкарани на челни места в листата на НДСВ от няколко хиляди души.

***
Личният състав на МВР по щат е от 63 хиляди служители, съобщават днешните вестници, като цитират министъра на вътрешните работи Михаил Миков. България е на първо място в Европа по брой на полицаи на глава от населението, коментира "Монитор". Според статистическата служба към ЕК Евростат най-много полицаи досега имаше в Кипър - 667.02 служители на 100 000 души, отбелязва вестникът, като уточнява, че данните се отнасят за 2006 г. Ако приемем, че в България населението е 7 млн. души, значи у нас са 100 000 души се пазят 671 полицаи, изчислява вестникът.


***
"И Световната банка отчете:България се управлява зле", е челното заглавие на "Сега".  България и Румъния получават най-слаби оценки за ефективността на държавното управление от всички членки на ЕС, пише изданието, като се позовава на най-новия доклад на Световната банка. В него се изследва качеството на властта в 212 държави по шест показателя. Страната ни се представя особено зле в категориите "върховенство на закона" и "контрол върху корупцията". Другите критерии за оценка са политическа стабилност, качество на регулациите, ефективност на правителството и "чуваемост" на гражданите. България е твърдо последна в ЕС по справяне с корупцията, пише "Сега". Според изданието най-тревожното е, че през последните години страната върви към влошаване. Изследването обхваща периода 1996-2007 г. и в него се отчита непрекъснат напредък в тази област само до 2004 г., а след това тенденцията се обръща.

***
"Класа" публикува коментари за енергийните проекти, като поводът е, че именно те бяха основната тема на Консултативния съвет за национална сигурност на 24 юни.  Столичният кмет Бойко Борисов смята, че не само ГЕРБ, а цялото общество трябва да види договорите подписани до момента.  "Има тревога от забавянето на енергийните проекти", цитира "Класа" думи на икономическия министър Петър Димитров по Нова тв. Според него тревогата за забавяне очевидно е събрала КСНС. Председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев е на мнение, че "Изоставането на "Марица-изток 2" е критично, с АЕЦ "Белене" е малко". Той смята закъснението при АЕЦ "Белене" ще бъде наваксано без проблеми. "1000 мегавата могат да бъдат спестени, ако се подобри енергийната ефективност", е мнението на Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум."Тръбите - добре. А цените", анализира "24 часа". Внимателно с инвестициите в енергетиката - държавата е лош вложител, предупреждава авторът.
 
***
"384 514 процента инфлация за 18 г. у нас", изчислява "Монитор" в челния си материал. Толкова е поскъпването на живота от май 1990 г. до май 2008 г. , сметнал вестникът с новия калкулатор на инфлацията, който от вчера е достъпен чрез сайта на НСИ.

***
"Ние сме част от Общата организация на пазара на вино в Евросъюза", заявява пред "Класа" Пламен Моллов, който, освен председател на ПГ на НДСВ, е и председател на Националната лозаро-винарска камара. Защитеният потенциал включва 155 800 хектара лозя, обяснява Моллов. България е защитила два района за производство на регионални вина - Дунавската равнина и Тракийската низина, и 47 района и микрорайона за производството на качествени вина с гарантирано и контролирано наименования за произход, отбелязва той.

***
"Не искаме европарите да отиват в лоши джобове", посочва пред "Дневник" посланикът на Франция Етиен дьо Понсен. Винаги сме казвали, че сме много бдителни по отношение на ситуацията в България, коментира той. Очаква се в тази страна да дойдат много пари, които са европейски и са отпуснати от ЕК, става дума за милиарди евро, допълва френският посланик. Той отбелязва, че делът на Франция в европейския бюджет е един от най-големите и затова е нормално страната да иска гаранции, че тези пари са добре използвани.
 
***
Клиничните термометри с живак да не се внасят и продават на граждани, ще гласува днес правителството. Това съобщава от първа страница "24 часа". Уредите ще се включат в забранителния списък на наредбата за опасните химически вещества по предложение на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров. Наредбата се променя заради несъответствие с европейските директиви. Решението ще влезе в сила от 3 април 2009 г.