"Първанов и Станишев демонстрираха разбирателство", пише "Дневник" по повод срещата на четири очи между премиера Сергей Станишев и президента Георги Първанов. Според изданието целта е била да се демонстрира близост и да се разсеят съмненията за напрежение между двамата. Според "Сега" срещата на Първанов и Станишев не е изяснила отношенията между двамата, пише "Сега".

На излизане от "Дондуков" 2 Сергей Станишев обясни, че поддържа работен диалог с Първанов и разговорите са се въртели около енергийната политика и промените в изборните закони, както и посещението на премиера в САЩ, информира изданието. Според "Стандарт" "Станишев и Първанов запяха в един глас". Вестникът тълкува думите на премиера, че поддържа с президента работен диалог по всички въпроси, като демонстрация, че няма конфликт помежду им.

***
"На кой му пука как ще гласуваме", е озаглавен материал в "Стандарт", подписан от евродепутата от левицата Кристиан Вигенин. Според него темата каква ще бъде избирателната система, е много назад в списъка от приоритети на българските граждани. Независимо по какъв начин се избират, по-важно е какви са кандидатите, които партиите предлагат, и каква политика ще реализират, коментира Вигенин. Той засяга и темата за предстоящия евродоклад и отбелязва, че очакванията на хората, които разчитат на унищожителен доклад, няма да бъдат оправдани. Вигенин развива и тезата, че строгият контрол, наложен ни от ЕС, може да ни научи как да използваме максимално ефективно не само европейските пари, но и парите в собствения ни държавен бюджет. В анализа си "Монитор" също коментира идеите за промени в избирателната система и отбелязва, че мажоритарният вот, намаленият брой на депутатите и подмяната на стари с нови лица са пропагандни трикове за провалени политици. Вестникът дава пример, че в мажоритарната битка е трудно да си представим с какво например Мартин Димитров от СДС би спечелил пред Азис или как би победил Михаил Миков от БСП Красимир Радков от "Шоуто на Слави".

***
"Стратегията за сигурност ще роди правилните закони", коментира пред "Монитор" Димитър Йончев, национален координатор по проекта за Стратегия за национална сигурност. Стратегията има една амбиция - да прехвърлим политиката на сигурност не върху неутрализиране на заплахи, не върху пренебрегване на рисковете, а върху управление на предизвикателствата, обяснява той.

***
"Свиват 30 млн. лева от личните лекари", пише "24 часа". Личните лекари ще губят между 25 и 30 млн. лева годишно, след като отпадне такса преглед от 2009 г., цитира вестникът мнението на д-р Любомир Киров, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари. Правителството реши сумата от 2,20 лева за преглед да се намали на 1 лев за пенсионерите от 1 юли, а от Нова година - да отпадне за тези пациенти, припомня изданието.

***
"Държавата се чуди как да спре 3-месечното отчитане на тока", информира от първа страница "Сега". След като разреши на ЧЕЗ да отчита тока в Западна България на 3 месеца, държавата сега мисли как да го забрани, причината е масовото недоволство на битовите потребители от големите прогнозни сметки, пише вестникът. Икономическият министър Петър Димитров лансирал няколко идеи по време на дискусия за правата на потребителите, като едната е хората сами да си отчитат електромерите.

***
"Слагат палмово масло в сиренето", твърди в интервю за "24 часа" Димитър Зоров, председател на Националния млечен борд. Тук измамата на производителя е, че трябва да декларира какво има в продукта и да не използва името българско сирене, иначе никой не може да забрани да се влагат растителни масла, щом са безопасни, обяснява той. Според него ако ДДС падне сега с 10 на сто, храните може да поевтинеят.В дългосрочен аспект цените щели се вдигат - заради енергоресурсите, увеличаване на заплати, осигуровки. Той допуска възможност заради високия ДДС фирми да изнесат фиктивно производство в Румъния, където ставката е по-ниска.

***
"Важно е заплатите да са високи, а не цените да са ниски", отбелязва пред "Класа" Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа". Той очаква наесен да има стачки, защото доходите много силно изостават от цените. Като прибавим нежеланието на управляващите да променят нещата, никак не е трудно да прогнозираме подобно развитие, допълва Манолов.

***
"Кабинетът иска трети одит в пътния фонд", пише "Сега".Правителството ще възложи на KPMG да направи нова проверка на фонд "Републиканска пътна инфраструктура", като одитът този път трябва да разследва направените плащания за отделните пътни отсечки и има ли конфликт на интереси по всеки отделен проект. Работата на KPMG ще се фокусира върху проектите по ФАР и ИСПА, които се изпълняват в момента. Одиторската компания вече представи на
министрите два свои доклада за фонда, припомня изданието.

"България вече е клиничен случай в ЕС", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Жалка е онази страна, в която арогантния конфликт на интереси и използването на служебното положение за лични цели могат да бъдат съвсем законни, пише изданието. Брюксел вижда, че България е специален случай, който се нуждае от специална терапия, отбелязва авторът. Властите се успокояват, че на 23 юли няма да бъдат убодени с предпазна клауза, но всъщност тогава ще им бъде написана диагнозата, смята той.

***
"Политик + еврофонд" = двоен имунитет", е озаглавен анализ в "24 часа". Целият български ъндърграунд се опитва да придобие част от атрибутите на имунитета, като организира срещи с политици от управляващите, след подобна проява агентите и оперативните служители "се разбягват като пилци", коментира авторът. Според него през последните месеци се наблюдава още едно подобно правило - по европейските фондове и администрацията, свързана с европейски проекти.