Тази година православните християни и католиците отбелязват Великден на една и съща дата. Празникът обединява християнския свят за пети път през новото хилядолетие.

Традиционното противопоставяне между кокошката при православните и великденския заек в католическия свят е засенчено от все по-нетрадиционни събития и ритуали.

Докато деца от целия християнски свят шарят кокоши яйца, стотина малчугани от Полша, Украйна, Словакия и Литва разчупиха обичая. Те боядисваха яйца от сол в най-старата солна мина в Полша Величка. Надпреварата на 135 метра под земята обаче се оказа голямо предизвикателство.

Солните отлагания във Величка са образувани от праисторическо море, което покривало територията на днешна Южна Полша. За първи път тази година на директора на мината хрумнала идеята да организира детско състезание за боядисване на солени яйца.

Наред с “новоизлюпените" ритуали на католиците в Полша, християните в Салвадор все още поддържат живи традиции на повече от три столетия.

В началото на страстната седмица плъзват мъже, преоблечени като дяволи. Те обикалят по улиците и наказват хората за греховете им. Колкото и символичен да е ритуалът, ударите на свистящите камшици са безмилостни. Въпреки това, стотици поклонници се стичат в град Тексестепек всяка година по това време, за да се покаят за прегрешенията си.

В знак на тържеството на доброто над злото, победените дяволи падат унизени на земята пред Исус. Докато върви върху телата им, Спасителят ги благославя като символ на християнската добродетел да се прощават всички грехове.

Не съвсем по канона, Великден вече настъпи в лондонския зоопарк. Коалите и сурикатите получиха лакомства, скрити в здраво яйце и доста трябваше да се потрудят, за да стигнат до вкусотиите.