Трите съдии, освободили задържаните при двете последни полицейски операции, дадоха интервю само за bTV. Какво значи липса на доказателства и защо това се допуска при мерки за неотклонение и съдебни дела – интервю на Канна Рачева и оператора Иво Иванов.
„Съдът не е лишен от разум. И той иска престъпниците да бъдат в затвора”, коментира съдия Валя Рушанова. И допълни: „За да има нещо, трябва да е посочено – помогнал му, като му дал оръжие, помогнал му, като му дал съвет, помогнал му, като му обещал, че след това ще скрие доказателствата.
А такова нещо по делото нямаше. С какво му е помогнал? Абстрактното помагане за съжаление не върши работа по процедурата, по която ние сме съд”.
„Държава има, където има съд. Държава без съд няма”, заяви съдия Мария Митева. „Ако някой си позволи да унищожи съда, това означава, че си позволява да унищожи държавата. Съдът ще съществува до тогава, докато има държава. Съдът ще се разпадне тогава, когато няма държава. Ако някой политик желае да унищожи държавата, той може да унищожи съда”, каза тя. Съдия Митева не се ангажира да коментира дали обаче в момента има такава опасност.
„Държавата е една триглава ламя – едната глава измисля правилата, другата ръководи движението напред на тази ламя, а третата казва: „Тука стъпваш накриво”. Е, ни е сме третата глава. Втората глава е изпълнителната власт, първата глава е парламентът. И когато средната глава се опита да изяде другите две, тя не разбира, че ще се самоубие. Не можем да съществуваме разделени един от друг. Ние сме заедно. Аз не случайно Ви казах, че 5 години съм била прокурор. Тук не става дума за буфер. Съдът е арбитър (...) Съдът не може да загуби познанията си за правото и да постъпи непрофесионално като изопачи истината”, обясни Рушанова.
„Прави впечатление формулировката на задачата, поставена на експерт и цитирам буквално: „Да се извърши психологично изследване на лицето Георги Пламенов Петков, при което да се установи съпричастността му към извършено престъпление по досъдебно производство”. Тоест, не дали той е съпричастен или не, ами директно да се установи, че той е съпричастен към това престъпление. И отговорът, заключението е, че „с много голяма степен на вероятност може да се твърди, че описаните в експертизата емпирични наблюдения и данни от психологичното разследване на Георги Петков свидетелстват за съпричастността му като пряк извършител на убийството на Юри Галев”, каза съдия Христина Михова.
„Това означава, че МВР и органите на досъдебното производство, които са призвани да разкрият кой е авторът на престъплението, възлагат на психолог, след като проведе с него беседа, да установи, че той е авторът”, обясни Митева.
„Имаше много свидетели, но за по-голямата част от тях не беше ясно дори от къде са се появили по делото – те са били на една маса с пострадалите, били са в ресторанта и това е. Но никой от тях не сочи конкретното лице за извършител, че е видян дори в района”, допълни Михова.
„Ние сме част от държавата и затова не сме съгласни с изказването на министър Цветанов, че държавата не може да се справи със съдебната власт. Съдебната власт е част от тази държава. Не само изпълнителната власт е държавата. Може би не му е ясно на министъра”, каза още тя.
Коментарите след пускането на обвиняемите:
"Мафията си има държава", заяви по-рано пред bTV вътрешният министър Цветан Цветанов.
Заместник-главният прокурор Бойко Найденов пък каза, че са пуснали тези, които са били готови да изпълнят мокра поръчка дори срещу премиера Борисов.