В писмото той посочва: "Задържането ми, буквално часове преди да бъда изслушан в парламента, както и наложената ми мярка за неотклонение - домашен арест, са организирани от хора, извършили престъпление и стремящи се да отнемат думата на всеки, който може да свидетелства и да докаже това." Илиев подчертава, че в България съществуват обективни институции и единствено на тях ще предостави информацията, с която разполага - цялата, в пълен размер и без никакви ограничения.

"Скандалът в МВР е нечуван", лаконичен е Йордан Бакалов, председател на ПГ на СДС. В интервю за "Новинар" той посочва два начина за приключване на цялата история. Единият вариант е да бъдат затворени под домашен арест тези, които могат да говорят. Което всъщност е замазване на целия случай. А другият вариант е отстраняване на самото ръководство на министерството. На този етап управляващите, поне засега, стартираха първата ситуация. Въпреки това Бакалов смята, че ще има развитие на скандала и в другата посока. Защото даже да бъдат затворени тези, които говорят, на тяхно място ще се появят други, които имат информация. Процесът вече е явен за обществото и няма как да бъде спрян.

"24 часа" публикува мненията на експарти за развоя и изхода от скандала в МВР. "Ремонт ли? Не виждам признаци", отбелязва политологът Евгений Дайнов. Според него кризата в МВР като че ли се превръща в политическа. Става дума за очевидна неспособност на политическото ръководство на МВР да върши онова, което трябва - да налага законите. Липсва и воля от политическото ръководство на страната да оцени този факт. "Няма криза, а опит за позитивно действие", твърди Юрий Асланов, социолог. Той посочва три варианта за изход от кризата. Първият, скандалът да продължи да се развива както досега и да завърши с действия на правораздавателната система.

Вторият, да завърши с някакво политическо действие /оставки, отзовавания и т.н./. Третият - скандалът да отшуми от самосебе си. "Румен Петков не е незаменим", е позицията на Румяна Коларова, политолог. Според нея всяко отлагане на персоналните политически промени само ще разширява и задълбочава скандала.

"Опозицията пак поиска предсрочни избори", отбелязва "Монитор". Скандалът в МВР отново събуди опозицията и исканията й за предсрочни избори. Лидерите на "Атака", СДС и ГЕРБ заявиха, че трябва да има вот за народни представители преди лятото на следващата година. "Изходат от скандалите в МВР е радикален. Трябва да се отиде към предсрочни парламентарни избори, без катаклизми, без излишно напрежение, защото е ясно, че въпросът не е само до скандала в МВР, а и други конфликти в страната", заяви Волен Сидеров. В същото време лидерът на СДС Пламен Юруков коментира скандала с думите "Трудно е да се прогнозира дали ще се стигне до предсрочни парламентарни избори, но е все по-близо". Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов пък е категоричен, че скандалите в МВР не са оздравителен процес, а разлагащ процес на българските институции.

“Септември е най-подходящ за ремонт на кабинета", е мнението на Васил Тончев, шеф на агенция "Сова Харис". В интервю за "Класа" той казава, че един ремонт на кабинета няма да донесе нещо позитивно. Трябва да се бръкне по-дълбоко в раната, да се направи сериозен анализ и тогава да се вземат съответните мерки. Надеждите са, че тази работа ще се свърши прецизно от Държаваната агенция "Национална сигурност", която беше създадена и затова. Анализът ще подскаже съответните мерки. Управляващите са се ангажирали сериозно с проблема и виждат своя шанс да свършат нещо полезно за обществото. Ако го направят както трябва, ще получат и съответните политически дивиденти. Ако не го направят - ще изгубят.

* * *
"Законът за конфликт на интереси се прави под натиска на ЕК", казва в интервю за "Сега" социологът Антоний Гълъбов. Той очаква около дебатите по закона управляващите да отчетат, че са предприели действия за борба с корупцията. В същото време изследванията на общественото мнение, анализите и експертизите показват, че проблемът не е на законодателно равнище, а в това, че съществуващото законодателство не се прилага. Според Гълъбов демонстрираното желание на управляващите да се справят с конфликта на интереси е политическа мимикрия, която няма да замени ниското качество на управление на европейската интеграция. Големият проблем е, че година след като сме в ЕС, усещането за провинциализъм и за периферност в Европа се задълбочи, вместо обратното.

* * *
"Министерството на труда финансира обучението на кадри в 19 общини", съобщава "Сега". Деветнадесет малки общини ще получат 300 хил. лв. от социалното министерство за обучение на необходимите за региона кадри. Това обяви шефът на дирекция "Политика на пазара на труда" във ведомството на Емилия Масларова - Елка Димитрова. Парите ще покриват минималната работна заплата и осигуровките на всеки обучаван по регионалните програми и след това нает на работа в общината.