Изданието допълва, че друг засегнат - ръководството на "Винпром Пещера" са обявили вчера, че ще съдят всички лица, които са замесили името на фирмата.

***

"Кокаинът от марка на мутри вече е лайфстайл за юпита", разкрива в интервю за "24 часа" Тихомир Безлов, експерт в Центъра за изследване на демокрацията. Според него има рязко нарастване на употребата на кокаин и са се увеличили хората, които си го позволяват въпреки цената. За ситуацията около заместник-директора на ГДБОП Иван Иванов експертът прогнозира,  че и Иванов няма да проговори, както се е случило и с бившия  шеф на столичната "Топлофикация"Валентин Димитров.

***

16 033 са одобрените от съдилищата споразумения по наказателни дела през 2007 г. , сочи справка на Върховната касационна прокуратура, цитирана в челния материал на "Сега". За да има споразумение, обвиняемият или подсъдимият признава вината си и получава възможност наказанието му да падне под минималното предвидено. През м.г. съдилищата не са одобрили само 266 предложения.

***

"Приемаме съжителството, но не сменяме с него брака", обяснява пред "24 часа" депутатът от НДСВ проф. Огнян Герджиков по повод проекта за нов Семеен кодекс. С него се регламентира станалото вече популярно съжителство без брак и се уреждат въпроси като статута на децата, родени при такова съжителство - те няма да се смятат за извънбрачни. В този фактически брак ще произтичат само някои от последиците на гражданския, но не всички, иначе би отпаднала институцията на гражданския брак, посочва Герджиков.
 
***

За "Афера с фалшиви трудови договори" информира "24 часа". Според изданието граждани се жалват в Комисията за защита на личните данни, че някой ги осигурява, без да знаят."Полиция да поеме случаите", е мнението на Гълъб Донев, директор на Главната инспекция по труда. Той е категоричен, че в инспекцията няма постъпили такива оплаквания. Според него фирмите нямат изгода да водят на щат фиктивни работници.

***

"Коалиция от минипартии щурмува парламента", е челното заглавие на "Монитор". Вестникът научил, че 9 формации преговаряли за евентуалното обединение, като ядрото на коалицията оформял Български народен съюз /ВМРО, ЗНС и ССД/. ВМРО започнала преговори със ЗНС на Стефан Личев, партия "Лидер", Новото време", Гергьовден и ПД"Социалдемократи. Заместник-председателят на ПГ на БНД Валентин Милтенов е разкрил пред "Монитор", че има голяма вероятност тяхната група също да се присъедини към възможната бъдеща коалиция  

***

"Лидерите да загърбят внушението "Аз съм един от вас", препоръчва пред "Монитор" социологът Живко Георгиев. Колкото по-голяма е пропастта между политици и граждани, толкова по-малко ще са можещите и почтени млади хора в политиката, отбелязва той. Според него социалното качество на негласуващите
става  все по-високо, което не е добър симптом.

***

Вестниците информират за идеята на ВМРО избирателната възраст в България да стане 16 г., а не 18 г., както е сега. ВМРО планира да внесе законодателна промяна в този смисъл в парламента. Предложението е на младежката организация на партията.
***

"Може един министър да управлява пътния фонд", казва пред "24 часа" министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. Най-вероятно пътният фонд ще бъде под ръководството на едно министерство, но кое ще е - премиерът и МС ще решат, посочва Гагаузов. Според него е добре фондът да се върне в Министерството на регионалното развитие. Гагаузов информира също, че  на заседанието на международната проектна компания, управляваща петролопровода Бургас-Александруполис, е взето решение до края на април да бъдат регистрирани двете дъщерни дружества - в България и Гърция, които ще отговарят за строителството и експлоатацията на нефтопровода. Поставен е и въпросът за данъчната регистрация на фирмата, най-вероятно на територията на България, тъй като у нас данъчните условия са най-добри. Това би било добре, защото данъците ще се плащат тук, отбелязва Гагаузов.

***

С около 500 000 евро месечно ще се вдигнат разходите на автобусните компании, преминаващи през Сърбия, ако се влошат икономическите отношения заради признаването на Косово, пише от първа страница "Класа", като цитира заместник-министъра на икономиката Явор Куюмджиев. "Земя" съобщава от първа страница за изследване на Българско училище за политика, според което независимостта на Косово ще доведе до дестабилизация на Балканите. В допитването са участвали 150 млади политици от България, Румъния, Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватска, Албания и Косово. Около 340 млн. евро може да загуби България от признаването на Косово, цитира "Стандарт" думи  на икономическия министър Петър Димитров по БНР. Това можело да стане, ако износът ни спадне на ниво от 2006 г., ако спрат инвестициите и туристите от Сърбия.  "С Косово показахме, че нямаме турски проблем", коментира пред "Стандарт" политологът Иван Кръстев. Това, че София избра да признае Косово заедно с други две страни от региона, за мен е добра дипломация, отбелязва той.

***

Да отпаднат всички пътни такси, но за строителство и ремонт на пътища да се отчисляват 10 процента от акциза на горивата - за такава идея съобщава "24 часа". Това е едно от предложенията в експертен доклад с варианти какви пътни такси да действат у нас, за кои шосета и кога да се въведат. Най-ефективно според авторите на доклада било да се въведе електронна тол такса, но това можело да стане в цялата страна от 2011 г.

***

"Глобалната криза може да стимулира износа на по-евтини български стоки", твърди пред "Дневник" изп. директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози Петър Чобанов. Най-важното е да съхраним добрите си перспективи за растеж и конкурентоспособност на икономиката, коментира той.

***

"Удари часът на доносниците в ЕС", анализира "Сега" в приложението "Наблюдател". Авторът припомня, че ОЛАФ финансира учредяването в Пловдив на Българска антикорупционна коалиция, в която се включиха 35 неправителствени организации от 25 града. Тя ще прави разследвания за конфликти на интереси, за злоупотреба с европейски средства, за приемане на закони в нарушения на общностното право и след това ще докладва направо в Брюксел. До приемането на държавата ни в ЕС това би било същинско национално предателство, сега обаче не е така, защото европейското право е пряко приложимо в България и освен това от 2009 г. българите ще имат двойно гражданство - българско и европейско, коментира авторът.

***

"Нестабилността на Балканите струва много пари", коментира пред "Класа" евродепутатът Дейвид Мартин от групата на Партията на европейските социалисти. Членство на повече страни от региона в ЕС е нещо, което подкрепям, по този начин ще бъде възможно да гарантираме сигурността, и икономическата включително, отбелязва Мартин.Колкото по-близко е икономическото сътрудничество, толкова по-малко значение имат границите, допълва той.