Същата е позицията и на бившия шеф на ГДБОП Ваньо Танов, който бе изслушан вчера и от официалната комисия "Куйович". Според Танов сръбският наркобос Будимир Куйович е бил експулсиран, защото е спрял да плаща на висши служители на МВР. След това, в началото на 2005 г., наркобизнесът му преминал в негов наследник, който си плащал и се ползвал с протекцията на МВР. Председателят на комисията Надка Балева обясни, че Танов не е съобщил нищо ново и не е дал доказателства за твърденията си за връзка на главния секретар на МВР Валентин Петров с производители на синтетична дрога. Комисията ще е готова с доклада си другата седмица.
* * *
"Скоро ще избухнат далаверите в митниците", предупреждава в обширна статия в "Новинар" депутатът от ОДС Яне Янев. Според него скоро ще гръмне и проблемът с управлението на българските митници, които ще се окажат разграден двор на ЕС. Преди няколко години правителството на Кобургготски даде българските митници на британската фирма "Краун Ейджънтс". В резултат на това далаверите в митниците стигнаха още по-фрапиращи нива. Сега повече от всякога в митниците продължават да царят хаос, безхаберие, огромни и безогледни кражби, за които думата "корупция" е нежен евфимизъм.
* * *
"Да не затваряме очи за най-последните събития, каза Доган", цитиран от "24 часа". За промени в статуквото, не само в правителството, заговори лидерът на ДПС Ахмед Доган вчера. Той не навлезе в подробности за предстоящи министерски рокади, но пък поиска цялостна равносметка в коалицията "от гледна точка на най-последните събития" вероятно визирайки скандалите в държавата. "Не трябва да си затваряме нито очите, нито ушите, те са факт. Но само от компетенцията на коалицията е да реши или да предложи промени в статуквото", обясни Доган. Той отговори утвърдително на въпроса дали скоро ще се събира съветът на коалицията, но не отговори дали там ще сменят министри.
* * *
"Дават милион на малки фирми", съобщава "Стандарт". 1 млн. лв. ще раздаде на малки фирми Министерството на икономиката и енергетиката. Парите ще бъдат отпускани под формата на ваучери за 5 хил. лв. или за 15 хил. лв. Те могат да се използват за развойна дейност, технически или научни решения. До 29 април малки фирми от производството могат да кандидатсктват за тях пред Агенцията за малки и средни предприятия.
* * *
"До 3 месеца плащанията по САПАРД ще тръгнат", уверява в интервю за "Сега" депутатът от ДПС Юнал Тасим. Той уточнява, че средствата са спрени превантивно, а не въобще. България има възможност да усвои на 100 процента всички пари по САПАРД. Въпросът е докъде ще стигнат разследващите органи в България. Може да се окаже, че няма и виновни, но трябва да се докаже. И този доказателствен материал трябва да се даде в Европейската комисия, за да се приключи с драмата. В момента липсата на информация в Брюксел доведе до това да се спрат тези средства."
"Омаскаряването ще ни струва скъпо", отчита в интервю за "Стандарт" земеделският министър Нихат Кабил. Той е категоричен, че програмата САПАРД е успешна. Над 3500 са договорените проекти, инвестиционният ресурс е над 1,2 млрд. лв. Според министъра има сценарий за окепазяването на програмата. Целта на хората, които го разиграват, е непременно да постигнат политическите си цели - да вземат властта. Но не си дават сметка, че като подриват сега авторитета на държавата, после ще трябва да участват във възстановяването му.
* * *
"Нови тройни съюзи разделят Балканите", е анализът в "Монитор". Подчертава се, че признаването на независимостта на Косово от българското правителство е един от най-ярките актове, доказващи, че страната ни е достигнала ново ниво във външната си политика на Балканите и в Европа. България, Унгария и Хърватия се явяват пионери на преодоляване на вътрешните противоречия в НАТО и ЕС чрез прилагане на формулата за съвместна позиция по конфликтен за страните-членки проблем.
"Косово - новият балкански рай за малцинствата", е анализът в "24 часа". Според автора абсолютно неприемливи са манипулационните текстове на българската декларация. Смешно и унизително е да се твърди по-малко от месец след обявяването на независимостта, че албанците в Косово и новото им правителство се справят много добре с изпълнението на основните изисквания на плана Ахтисаари и правата на малцинствата са гарантирани. Кои малцинства, какви права и къде се случва въпросното спазване на правата? Реално в Косово има напълно етнически чисти територии, градове и селища. Малцинствата живеят изолирани с бодлива тел и охранявани от силите на ЮНМИК и КФОР, като са лишени от основното човешко право да се придвижват свободно. Тревожно е късогледството или безсилието на международната общност, на балканските съседи на Сърбия, които позволяват една европейска и съседна нация да бъде поставена на колене.
"Навеждането чупи гръбнаци", коментира "Стандарт". България призна Косово в комплект с Унгария и Хърватия. Бяха забравени пресни декларации от последната декада, че не трябва да се допуска промяна на границите на Балканите. Беше избрана лошата компания на враговете на Сърбия, докато румънци и гърци бяха пренебрегнати. Някак дипломацията ни винаги се разминава с логиката на българите. Никой не обясни защо сега и защо в тази компания и как така не можахме да се опънем на притискането като Гърция и Румъния. Някой прави политика извън сърцето на българите. Това предрича нейния неуспех, дефинира я като грешна."
