Заместник-директорът на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" Иван Иванов бе арестуван за злоупотреба със служебно положение и изнасяне на класифицирана информация. Като негови съучастници са обвинени и други двама служители на МВР - единият е от Национална служба "Полиция", а другият - от столичното Второ РПУ.
Двамата обаче бяха освободени срещу парична гаранция. В понеделник Иванов е бил освободен от поста си. Вътрешният министър Румен Петков подписал заповедта след разговор със служители на ДАНС. Той е разпоредил да бъде оказано пълно съдействие от всички звена на МВР по изясняване на случая.
Обвиненията и арестът идват седмица след като стана ясно, че висш полицай е информирал разследвани бизнесмени как вървят разработките срещу тях. Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов огласи, че притежава справка и диск с подслушани разговори на високопоставен служител на МВР с разследвани бизнесмени, собственици на алкохолна фирма и спонсори на БСП.
"Ще защитя Петров, той го заслужава", казва в интервю за "Стандарт" вътрешният министър Румен Петков. На въпрос кой трябва да поеме политическата отговорност за този случай, след като в него е замесен висш служител на МВР, той отбелязва: "Отговорността трябва да се носи от тези, които са разполагали с информацията и не са я предоставяли. Надявам се да раберем кой я е имал и не я е предоставил." Петков нарича нелепи обвиненията срещу главния секретар на МВР Валентин Петров, че едва ли не е сложил чадър над сръбския наркотрафикант Куйович. А по същество той е човекът, който координира полицейската операция по задържането му. В един момент ще защитя този свой служител, заявява вътрешният министър.
* * *
"След детските градини ще има криза и за места в училищата", прогнозира Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, в интервю за "Дневник". Преди дни тя предупреди, че 500 училища ще бъдат закрити заради въвеждането на делегираните бюджети, които зависят от броя на учениците. Когато децата са малко и ресурсът за поддържане на училището не е достатъчен. Оптимизацията на училищната мрежа позволява само закриване, не и преобразуване.
"Трябва да има възможност гимназията да стане начално или основно училище. Това е задължително в случаите, когато е ясно, че след 2-3 години децата в училищна възраст ще се увеличат. Местата в училищата наистина няма да стигат в бъдеще, както се случва сега в детските градини. Затова предлагаме преобразуването, а не закриването на малките училища", заявява Чавдарова.
* * *
"БНД тръгна без Шулева и Панайотов", отбелязва "24 часа". Без Пламен Панайотов, Лидия Шулева и други важни бивши царски хора стартира бъдещата партия Българска нова демокрация вчера. Борислав Великов оглави инициативния комитет за създаването на БНД. "Отсъстваме знаково. Показваме, че проектът ни не е за 17 души, а за всички десни граждани", обясни самият Панайотов. Той и останалите му колеги щели да се присъединят към БНД на учредителния конгрес през май. Инициативният комитет прие вчера декларация с основните принципи и ценности на БНД - свобода, лична отговорност, свободна пазарна икономика и инициатива, съхраняване на националната идентичност.
* * *
"Парното може да поскъпне с 20 на сто", съобщава "Новинар". Парното може да поскъпне с 20 на сто заради поредното увеличение на цената на газа. Това прогнозира вчера председателят на Държаваната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Тарифите на топлофикациите не са се променяли от юли м.г., а междувременно газът поскъпва на всяко тримесечие, обясниха енергийни експерти. От "Булгаргаз" поискаха цената на природния газ за периода от 1 април до 30 юни да се повиши със 117 лв. и да стане 428 лв. за 1000 куб. м без ДДС. От компанията напомниха, че за първото тримесечие на годината цената, одобрена от енергийната комисия, е била по-ниска от стойността, посочена от дружеството, и затова газът за второто тримесечие трябвало да поскъпне. По думите на Шушулов обаче вероятното поскъпване ще е с около 13 на сто, а не с 32%, както настояват от "Булгаргаз". Икономическият министър Петър Димитров пък обясни, че дори 13 на сто е голямо повишение.
* * *
"Правим система за бързо докладване на измами", уверява в интервю за "24 часа" земеделският министър Нихат Кабил. Той разяснява ситуацията около спирането на част от средствата по предприсъединителната програма САПАРД. "Подкрепям пакета с мерки на министър Пламен Орешарски за засилване на качеството и контрола при разходване на средствата от еврофондовете. Предложих да има система за бързо докладване за всяко установено нарушение в една точка, на едно място. И оттам те веднага да се изпращат по различните компетентни органи у нас, а и към ОЛАФ и съответните европейски структури. Тепърва предстои да намерим мястото и функциите на това звено. Категоричен съм, че Държавната агенция "Национална сигурност" трябва да има много сериозна роля."
"Няма да ставам министър на земеделието", обявява в интервю за "Класа" Димитър Тадаръков, шеф на фонд "Земеделие". Той уверява, че до този момент няма точна информация защо са спрени плащанията по САПАРД. "Нито по време на срещата ми с експертите от Брюксел, нито по време на мониторинговия комитет стана ясно къде е вината на агенция САПАРД. Знаем, че се проверяват отделни проекти от ОЛАФ. Проверяват се от Европа, и то по наши документи, които ние сме им предоставили. Но какво са открили представителите на ОЛАФ, никой не ни е информирал и ние чакаме техните решения."
