В цивилизования свят децата с увреждания порастват и като ценени от всички възрастни, способни да се грижат за себе си, а у нас мизерното им съществуване ги обрича на зависимост от социални фондове, пише в материала. "Пушката гръмна в Трън. До другия път", е озаглавен анализ в "24 часа"по темата за изоставените деца.
***
"Визите за САЩ падат до 2010 г." прогнозира пред "Стандарт"заместник-министърът на външните работи Милен Керемедчиев. Той припомня, че условието на САЩ към страните от ЕС, за да влязат в безвизовата програма, е броят на откази на молби за визи да е под 10 процента. В момента при нас е 14 на
сто, така че предвижданията ми са в следващите между година и две да можем да слезем под 10 на сто, обяснява той. Керемедчиев разяснява и проекта за кандидатстване за български визи онлайн. Ако системата не даде проблем, до края на годината ще бъде инсталирана във всички наши мисии по света и в един момент няма да е само за организирани туристически групи, но и за
частни лица, допълва той.
***
"Държавата е клонирала заместник-министър Чаушев", е челното заглавие на "Сега". Скандалът около двойната самоличност на заместник-министъра на външните работи Феим Чаушев се разраства, разследване на "Сега" показа, че той не просто се е представял с две различни имена в частния си бизнес и на държавна служба, а най-вероятно има и два документа за самоличност с различни имена - лична карта на името на Петър Чаушев и дипломатически паспорт на името на Феим Чаушев, пише изданието.
***
Повечето хора смятат, че държавата трябва да определя цените на медицинските услуги, а не те да се договарят между НЗОК и съсловните организации, цитира "Сега" резултати от проучване сред 53 382 души, организирано от БСП и асоциацията на пациентите "Здравеопазване". Участниците са единодушни, че държавата трябва да увеличи финансирането в сектора
***
"Половината министерства не вярват на реформата", коментира пред "Сега" министърът на държавната администрация Николай Василев. Той потвърждава, че екип на ръководеното от него ведомство и на Министерския съвет провежда срещи в министерства с цел да се прецени колко чиновници могат да бъдат съкратени. Василев разграничава два модела на реакция. Единият е реформаторски, отбелязва той и слага в тази група социалното министерство, министерствата на транспорта, на икономиката и енергетиката, на образованието. Има и друга група министерства, които имат хиляди аргументи защо да не извършат съкращенията, аз ги слагам под общ знаменател - те не вярват в реформата, посочва Василев.
***
"Политиците компрометираха прокуратурата", е озаглавен материал на "Сега" в приложението "Наблюдател". Защо депутати и министри заливат с всякакви жалби обвинението и му пречат да си върши истинската работа по борбата с престъпността и корупцията, какво работят останалите държавни контролни органи, пита авторът.
***
"Лошата реколта стопи ръста на икономиката", пише "Сега". Според данни на НСИ ръстът на българската икономика за миналата година е 6,2 на сто. Показателят щеше да е доста по-добър и да надскочи 7 процента, ако не беше лошата селскостопанска реколта, коментират от института. Аграрният сектор е намалил производствената си активност спрямо 2006 г. с цели 30 процента. "Българинът е забогатял с 8 процента за година", твърди пред "24 часа Мариана Коцева, председател на НСИ. Според нея отделяме по-малко пари за храна.
***
"Европа не е донор", отбелязва пред "Класа" министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. България вече е държава-член и е добре да си повтаряме, че ЕС не е донор - европейските средства са за развитие на държавата и се усвояват по драконовски правила, коментира тя. Нямам никакво съмнение, а и вие нямайте, че, ако злоупотреби се докажат, средства ще бъдат спирани - у нас и във всяка европейска държава, коментира още Грънчарова.
