Бойко Великов посочва, че има предложение от народни представители за изменение и допълнение на закона за държавния служител. "Възможен е обаче и друг подход. А именно, да се подготви един специализиран закон, в който да се регламентира достатъчно ясно и обхватно конфликта на интереси. Така че да няма възможност той да се осъществява в различните държавни институции. Надявам се един експертен състав да подготви цялостно виждане относно законодателството, свързано с конфликта на интереси. Необходимо е сравнително бързо да бъдат предприети тези действия, за да може да се отговори на очакванията, които обществото има. И да не се допуска в бъдеще фрапиращи случаи за явен конфликт на интереси, които не са регламентирани нормативно.
* * *
"Ковачки и ВМРО в партия", пише на първа страница "24 часа". След като инвестира милиони в енергетика, туризъм, мини и тежка промишленост, Христо Ковачки поиска и политиката. Партия ЛИДЕР, която бизнесменът активно подкрепя заради идеите й, ще участва в парламентарните избори догодина. В момента политическата формация ударно изгражда структури в цялата държава. ЛИДЕР обаче няма да се яви сама, а ще прави коалиция с ВМРО и земеделци. Защо не, идеите на партиите са сходни и ми допадат, заяви Ковачки. Същото потвърди и Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО. И двамата определят новата формация като центристка.
* * *
"ГЕРБ не се покачва, но и БСП не пада", показват данните от редовното месечно национално представително проучване на ББСС "Галъп Интернешънъл" по поръчка на "Класа". Около 26,5% от пълнолетните българи биха гласували за партията на Бойко Борисов, ако изборите бяха сега, срещу 19% подкрепящи БСП. ДПС твърдо става трета политическа сила с около 7% гласуващи за нея. Четвърта е "Атака" с около 5%. Президентът Георги Първанов е начело в класацията на най-харесваните политически фигури - 60 на сто одобрение. БСП продължава да се ползва с 23% доверие, което е стабилно в тези стойности от няколко месеца насам. Личният рейтинг на премиера Сергей Станишев /27%/ остава значимо по-висок от този на воденото от него правителство. ГЕРБ като основна опозиционна сила се ползва с 35% доверие. Това сочи добър потенциал, но не е гаранция за прилив на нови гласове.
* * *
"Как министрите прахосаха бюджетния излишък", коментира "Сега", като се позовава на конкретни факти и цифри. В края на миналата година правителството обяви, че ще изразходва спешно бюджетния излишък за важни народополезни дела - за градеж на инфраструктура и за изпълнение на неотлажни задачи, произтичащи от членството в ЕС. Мнозинството в парламента разреши на кабинета "Станишев" да усвои 1 380 522 000 лв. Част от колосалната сума наистина бе изразходвана "по предназначение".
Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" например набързо намести 240 млн. лв. за шосета и улици точно преди темата "конфликт на братски и други интереси" да стане болезнено актуална. Други траншове от излишъка обаче са избягали далеч от разрешеното от парламента разпределение. Надвзетите ни данъци са отишли за нови клозети, дограма в селски училища, за евтини почивки за военните, за картечни пистолети и канцеларски материали за МВР. Това ства ясно от справките на отделните министерства, предоставени по искане на депутати от опозицията. Някои министри са били нахално пестеливи в отговорите си, други са се опитвали да хитруват. Но и от беглата информация става ясно, че милиони левове са просто "прахосани".
"Нобелова награда за номера с излишъка", е анализът в "Монитор". Припомня се, че бюджетният излишък миналата година е над 2 млрд. лв. Това на практика означава, че държавата чрез данъчно осигурителния си механизъм е иззела над 2 млрд. лв. повече от данъкоплатците си. Ако парите бяха останали при хората или фирмите, които са ги изработили, те щяха да имат поле за харч, но и за предприемачество. Това означава, че с част от парите ще разширяват дупката в платежния баланс, купувайки вносни стоки. Но с другата част ще развиват бизнеса си, като произвеждат по-качествени продукти и услуги, с които пък ще свият дупката. Като депозира излишъка във фискалния резерв държавата постъпва като най-лош стопанин. Тези пари почти веднага се превръщат в германски и американски ценни книжа. Нашите пари отиват по волята на държавата да финансират икономиките на Германия и САЩ. И това ако не е достойно за Нобелова награда по икономика, възкликва авторът.
* * *
"Готови сме да одобрим проекти за 300 млн. евро", заявява екоминистърът Джевдет Чакъров в интервю за "24 часа". Той коментира последните предупреждения от Брюксел за проблеми с европейските програми и блокиране на финансирането. "Последният одит на ЕК от миналата година е отличен за работата на Министерството на околната среда и водите. Работим така, че да приключим успешно и да усвоим всички средства по програма ИСПА, която заварихме с доста големи закъснения по проектите. Бяха стартирали само 3 пречиствателни станции. В момента са 13. По отношение на регионалните депа приключваме процедурите. Уверявам ви, че до 2010 г. ще бъдат усвоени всички средства и няма да върнем нито едно евро на Брюксел. Амбициите ни са за тази година да контрактуваме минимум 300 млн. евро, но няма да се учудя, ако стигнем и 600 млн. евро, защото има проектна готовност."
"Европа ни се смее как крием крадците", е интервюто в "Стандарт" с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той коментира спирането на парите от еврофондовете така: "В България народът е свикнал с всякакви политически извращения. Но в нормалните държави правителството щеше да си отиде на секундата. Какво значи това да се спрат парите на три министерства? Това е, като да спреш парите за закуски на малко дете, защото не слуша. Знаете ли защо ОЛАФ и други евроинституции ни спират парите? Защото не знаят какво да правят с нас като член на ЕС. Сега всички, които бяха против примането ни в съюза, излизат и казват - ами това е нереформирана държава. Тя няма правосъдна система, която е рамката на всяка държава."
