Той посочи, че всички министерства вече са дали предложенията си. Една част от тях ще засегнат депутатите, друга - изпълнителната власт, на обществен контрол ще подлежат местните власти, съдебната система и неправителствените организации. В проекта трябва да се предвидят глоби и санкции за висшите длъжности, които укриват конфликт на интереси.
***
"Престъпността през 2006: висока латентност", е анализът в "Монитор". Повод е публикуваната през изминалата седмица статистическа информация за състоянието, структурата и динамиката на престъпността през 2006 г. Посочва се, че най-много са посегателствата срещу собствеността - 61% от
регистрираните. Практически те оформят и най-голям дял от латентната (незаявената) престъпност, тъй като в повечето случаи обезверени, хората престават да съобщават за засегналото ги деяние. Съотношението регистрирана престъпна дейност/латентна вече е 1:3. На практика това значи активност от порядъка над половин милион престъпления годишно. Всяко 5-то семейство е засегнато от противозаконно посегателство. Авторът очертава тенденция на рязка загуба на доверие в правозащитните и правоохранителни органи.
***
"Пожарът във влака тръгнал от късо съединение", посочва "Сега". Това е версията за пожара във влака София-Кардам, към която най-вероятно разследващите ще се ориентират. Това обяви вчера заместник главният прокурор Камен Ситнилски. Засега остава твърдението, че пожарът, в който на 29 февруари загинаха 9 души, е с едно огнище. Вчера транспортният министър Петър Мутафчиев назначи Христо Монов, директор на дъщерното дружество на железницата "Товарни превози", за генерален директор на БДЖ. Досегашният шеф Олег Петков и други петима от ръководството на железниците бяха уволнени, но не заради пожара, а за това, че не сведоха до знанието на персонала на железниците заповедта на министъра да не се пуши във влаковете и да се завиши контролът върху багажа на пътниците. "Сега" коментира тези действия под заглавие "Бий, сърце железничарско!". Отбелязва се, че министър Мутафчиев ни хвърли шест глави като курбан. Ако цялото ръководство на железниците е некадърно, то това означава, че министърът не си е свършил работата и е оставил БДЖ на самотек.
***
"Здравната система се разпада прогресивно, нужна е спешна реформа", алармира д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването, в момента изпълнителен директор на здравноосигурителния фонд "ДОМ-Здраве". В интервю за "Дневник" той коментира какви реални реформи трябва да се направят.
"Реформи в посока повече пазар и по-малко държава, свободен избор на потребителя къде и за какво да си даде парите, конкуренция между фондовете за вниманието на осигурените, конкуренция между лекарите и лечебните заведения за вниманието и избора на пациентите. Пазарът е най-справедливият и елегантен механизъм за ликвидиране на бездушното и бюрокоратично отношение към човека и за отпадане на незнаещите и неможещите от здравната система. Промените трябва да бъдат направени веднага, защото системата е в процес на прогресиращ разпад и деморализация, което е много опасно и застрашава да стане непреодолимо."
***
"Педофил застреля сираче и се гръмна", пише "24 часа". 67-годишен педофил застреля с ловна пушка 15-годишно момиче и рани други две деца от дома за сираци "Иглика" в Трън. Секунди след фаталните изстрели Асен Стоичков насочил пушката към главата си и се прострелял смъртоносно. Четири часа след стрелбата в Трън премиерът Сергей Станишев обяви, че кабинетът е решил да бъде създадена работна група, която да прегледа цялото законодателство по отношение на децата без родители. Сега имало припокриване на отговорности и функции между различни институции. Станишев напомни, че по-голямата част от домовете са общински, но това не снемало отговорността от държавните институции да контролират как се спазват предписанията за функционирането им.
***
"ГЕРБ и "Атака" точат от червения електорат", пише "Стандарт". Пет парламентарни групи ще има в следващото Народно събрание, ако вотът за депутати е днес. ГЕРБ - с 27.9% подкрепа, трайно води пред БСП /15.7%/, сочат данните на национално мартенско проучване на НЦИОМ. В пленарната зала ще седнат избраници и от ДПС, "Атака" и СДС. Под бариерата за влизане в Народното събрание остават ДСБ и НДСВ.
***
"Да разпределим бюджетния излишък през юли", предлага от страниците на "Монитор" Янаки Стоилов, депутат от БСП и лидер на Обединението на левите социалисти. Според него ако бюджетният излишък се разпредели до средата на годината, това ще направи изразходването на средствата по-прозрачно и по-ефективно. "Затова ние искаме предварително да се определят приоритетните области на тези разходи. Според нас те са пенсии, здравеопазване, инфраструктура, земеделски производители. Трябва да се определят секторите, към които ще се насочи излишъкът." Според Стоилов необходими са също действия, които да доведат до равномерно разпределение на резултатите от икономическия растеж между труда и капитала. Това от своя страна ще увеличи дела на заплащането на труда и ще намали броя на работещите бедни в страната.
***
"Публикуват в интернет кой печели европроекти", отбелязва "24 часа". 16 мерки за подобряване усвояването и контрола на европарите предложи вчера правителството. За повишаване на прозрачността ще бъдат публикувани пълните списъци на всички бенефициенти на пари от предприсъединителните фондове и оперативните програми, съобщи премиерът Сергей Станишев. Това щяло да се прави на интернет страниците на съответните агенции. Сред мерките, предложени от финансовия министър Пламен Орешарски, е увеличаване на предварителния и текущия контрол на европроектите. За целта ще се наемат преимуществено външни одиторски фирми и експерти. Вече имало сключен рамков договор с четирите водещи одитори в света. Сред останалите мерки е и воденето на по-добър архив с досиетата на получателите на пари от еврофондовете. Сега се оказвало, че често липсват документи, което затруднявало работата на проверяващите от Брюксел и финансовото министерство.
