Филмът "Непреклонните" на братя Коен потъна в прахта на церемонията по връчването на наградите "Оскар", след като не успя да спечели нито едно отличие, въпреки десетте си номинации, предаде Ройтерс.
Това е най-лошото представяне от 2003 г. насам, когато лентата "Бандите на Ню Йорк" отбеляза същия неуспех - нула от десет.
Римейкът на класическия уестърн "Непреклонните", заснет от братя Коен, имаше голям успех в бокс-офиса, но така и не се нареди сред претендентите за отличия в сезона на наградите.
Появата му с десет номинации за "Оскар" непосредствено след номининирания в 12 категории филм "Речта на краля", бе голямата изненада при обявяването на претендентите за най-престижните отличия в света на киното.
Сред жертвите на неуспеха на "Непреклонните" е операторът нафилма Роджър Дийкинс. При деветия си опит да получи заветния "Оскар" той загуби от четирикратния претендент Уоли Пфайстър, който грабна приза за работата си над "Генезис".
В актьорските категории губещата се оказа 52-годишната Анет Бенинг. Тя бе пренебрегната за четвърти път от 1991 г. насам, след като в надпреварата за най-добра актриса бе предпочетена Натали Портман с втората й номинация за "Оскар".
Един от най-големите шокове при обявяването на номинациите за "Оскар" на 25 януари бе, че сред претендентите не намира място режисьорът на "Генезис" Кристофър Нолан. Научнофантастичният блокбастър спечели равен брой отличия с "Речта на краля" - четири на брой, но в техническите категории. В нито една от тях обаче не бе споменато името на Нолан.
През последните седем години шест от лентите с приза за най-добра драма от Асоциацията на холивудската чуждестранна преса се разминават със съответстващата им награда за най-добър филм на Американската академия за кинематографично изкуство и наука. Губещият в този случай се оказа филмът "Социалната мрежа", който спечели "Златен глобус" в категорията за най-добра драма. В началото на сезона лентата на Дейвид Финчър се открои като фаворит за "Оскар", след като получи няколко от наградите на критиците. Впоследствие обаче "Социалната мрежа" отстъпи позицията си на филма "Речта на краля", получил подкрепата на професионалните гилдии.
Наградите "Златен глобус" често са сочени като ориентир за "Оскарите", въпреки малкото на брой членове на Асоциацията на холивудската чуждестранна преса - около 80, които определят носителите им. За сравнение - Американската академия за кинематографично изкуство и наука наброява близо 6000 филмови професионалисти, които присъждат най-желаните отличия в света на киното - наградите "Оскар".
Филмът "127 часа" с участието на водещия на тазгодишната церемония на наградите "Оскар" - Джеймс Франко, също остана без награда. Филмът е по действителен случай и разказва историята на катерачa Арън Ралстън, който прекарва 127 часа, заклещен в каньон в Юта. Историята е "смазваща", а играта на Франко - впечатляваща, но явно не и за членовете на Академията. Той все пак си получи номинацията, което е някакъв престиж и, имайки предвид конкуренцията на Колин Фърт, по-скоро би трябвало да се гордее, отколкото да се самосъжалява.
За съжаление обаче може да се окаже ролята му на водещ на церемонията. Медиите на запад не са очаровани от актьора и партньорката му на сцената на "Кодак тиатър" - Ан Хатауей. Някои "експерти" определиха водещия Джеймс Франко като "невъзможен за гледане".