Операцията по изваждането на кораба "Коста Конкордия", при чието потъване на 13 януари 2012 г. загинаха 32 души, започна. Тя се ръководи от южноафриканеца Ник Слоун, който коментира, че е „леко нервен”.
Огромният кораб, дълъг почти 300 метра, ще бъде изваден като се „инжектира” 30 кутии, обграждащи останките на плавателния съд. По-късно той трябва да бъде вдигнат на най-малко два метра височина. След това корабът ще бъде преместен с около 30 метра източно от тосканския остров Джилио и ще бъде позициониран с помощта на 36 стоманени въжета и 56 вериги, съобщи компанията собственик "Коста Крочиере".
"Това е много сложна операция", призна вчера Франко Габриели, който ръководи италианската агенция за гражданска защита, наблюдаваща операцията. Успехът й ще зависи от потеглянето на гигантския кораб към пристанището в Генуа, където трябва да бъде разглобен две години и половина след потъването.
"Рискът е корабът да се пречупи или веригите, които поддържат корпуса му, да се скъсат", каза вчера Ник Слоун. Това е най-лошият сценарий, обясни Джорджия Монти от екологичната асоциация Грийнпийс, която планираше да изпрати екип от наблюдатели, за да контролират операция на острова.
Слоун, който е начело на екипа от десетина експерти, признава, че спасяването на "Конкордия" ще остане "най-голямото предизвикателство" в 20-годишната му кариера.
"Ще има 42 души при първата маневра. Ако стане бедствие, те ще бъдат евакуирани бързо", заяви той. Първата фаза трябва да продължи шест часа. И ако всичко мине по план, всички корабни кутии ще бъдат поставени утре или вдругиден за истинското изваждане на кораба.
Втората фаза ще започне в четвъртък и ще продължи до събота. Въздухът ще напълни всички корабни кутии и надстройките на кораба ще бъдат освободени от всякакви отпадъци, за да се гарантира безопасното му плаване. "Коста Конкордия" трябва да отплава за последното си пътуване към Генуа на 21 юли.