Македонското правителство съобщи, че в четвъртък Македония започва предприсъединителни преговори с НАТО, които ще приключат до края на годината.

В същото време в македонския парламент продължават дебатите по промяната на конституцията за промяната на името на Македония. До момента социалистите на Зоран Заев и опозицията на ВМРО продължават да са на противоположни позиции.

Новината за преговорите с НАТО изненада депутатите, които втори ден дебатират ще променят или не основния закон на страната, за да бъде приета Македония в Алианса и Евросъюза.

„Поискахме бърз и ефикасен процес и днес показваме, че това не са били празни приказки.

В четвъртък влизаме във финалната фаза на преговорите за НАТО”, каза Радмила Шекеринска, министър на отбраната на Македония.

Според информацията от правителството началото на януари е срокът, в който трябва да се подпишат протоколите за присъединяване, а реалното членство да стане факт, когато парламентите на страните членки ратифицират решението.

„Очаквам искрено партиите да застанат на страната на националните интереси, а не на страната на партийните интереси”, категорична беше Фросина Ташевска-Ременски, зам.-председател на македонския парламент. 

Опозицията не отстъпва и заявява, че ще гласува против. 

„В моя избирателен район и в моя град лично гражданите гласуваха, че са против промяната и аз ще се съобразя с техния глас”, подчерта Никола Мицевски, депутат от ВМРО – ДПМНЕ. 

От СДСМ заявиха, че ВМРО трябва да се определи дали е за ЕС и НАТО или против.

„Аз не мога да допусна, че работата няма да се довърши, защото ние искаме да сме към западния свят. Никога досега в историята на Македония не е имало такова припокриване на стратегическите цели на страната ни със стратегическите и геостратегическите цели на ЕС и НАТО”, посочи депутатът от СДСМ Илия Николовски. 

Заседанието беше съпроводено от традиционния малоброен протест пред сградата на парламента. Гласуването на промените в Конституцията се очаква в четвъртък или петък. Максималният срок за обсъждане е 10 дни.