В македонския парламент беше дадено началото на първата фаза от приемането на конституционните промени, които биха позволили смяна на името на страната на Северна Република Македония.
Възможно е дебатите да продължат цяла седмица, отсега обаче е ясно, че за да започне процедурата за промяна в Конституцията, са необходими гласовете на 80 депутати. До момента толкова не са осигурени.
Затова премиерът на страната Зоран Заев призова за национално примирие:
„Крайно време е да кажем стоп на процеса на разделение. Кулминацията беше достигната на 27 април 2017 година. Щяхме да се убием пред очите на всички. Снимките от кървавите сблъсъци стигнаха до всички. Ето случай да си простим”, предложи той.
ВМРО-ДПМНЕ обаче остава твърдо на позицията си и настоява точката за промените да бъде отхвърлена, а правителството да подаде оставка. Опозицията попита още защо е отпаднал вариантът за името Илинденска Македония.
Ако промяната в Конституцията пропадне, се отива на извънредни избори.
Протестиращи се събраха пред сградата на парламента преди началото на дебатите в 12 часа. Те блокираха движението и затвориха улицата.
Дошлите хора, подобно на настроенията в парламента, също бяха разделени в мненията си. Някои са против промените, други пък подкрепиха премиера Зоран Заев и се обявиха „за” договореното с Гърция име – Република Северна Македония.
Подкрепа за Заев дойде и отвъд океана. Конгресът на САЩ отправи писмо, адресирано до македонския премиер, с което насърчава конституционните промени, и изрази увереност, че споровете трябва да бъдат загърбени в името на евроатлантическата интеграция на Македония.
Дебатите продължават и утре.