Унгария ни подкрепя за правата на транспортните работници и интеграцията на Западните Балкани.
След срещата си с Румен Радев в Будапеща унгарският му колега се обяви за спазването на принципите на Европейския съюз за свободно движение на хора, стоки и капитали. От своя страна българският държавен глава поиска кохезия, за да продължи икономическото сближаване между нова и стара Европа. Той обясни,че по различни оценки ще са нужни около 500 милиарда евро да бъде постигнато икономическото и инфраструктурно сближаване.
Янош Адер постави три условия - да се запази междуинституционалният баланс в Европа, да се спре "хитрото пълзящо разширяване на пълномощията", а през следващите години да се спазят общите договори, които са подписани от всички държави
Унгария иска да се спазват основните принципи на Европейския съюз за свободно движение на хорал, стоки, капитали и услуги.
„Ако смятаме, че са сериозни четирите свободи - на стоки, на работна ръка, услуги и капитали тогава не може с административни средства български или унгарски предприемачи да бъдат изгонени от пазара. Развитието на инфраструктурата да бъде на преден план в ЕС”, заяви унгарският президент Янош Адер.
Румен Радев благодари на унгарския си колега за безрезервната подкрепа по линия на Фронтекс за охраната на границата ни, която е външна за ЕС.
Споделяме сходни позиции, че справянето с мигрантската криза има няколко основни направления и това е - сигурна охрана на границата, ефективна политика на връщане и много по-интензивна работа и помощ за страните на произход.
Фрагментираният европейски парламент, който излъчиха европейските избиратели, е шанс по-широки обществени групи да получат представителство, смята българският президент.
„Хората в този парламент да надмогнат своето мислене като географски граници между държавите, за да може гражданинът в Париж, Берлин, Будапеща и София да има еднакви права, еднакви условия и перспектива да се чувства като достоен европейски гражданин", призова Радев.
Българският президент препоръча Европа да играе силна роля на световната сцена и да има бързи и ефективни механизми за вземане на решения. Според него фрагментарният европейски парламент е шанс повече хора от ЕС да получат представителство.
Унгария е втори по големина инвеститор у нас, а стокооборотът между двете държави и 1.6 млрд. евро, стана ясно при съвместната пресконференция на държавните глави.
Президентът Радев и съпругата му бяха посрещнати с официална церемония от Янош Адер и Анита Херцег на площад "Свети Георги" пред двореца "Шандор", сградата на президентството в крепостта Буда.
По-рано през деня българската делегация се срещна с премиера на Унгария Виктор Орбан.
След срещата си президентите Радев и Адер обявиха, че споделят общи възгледи за бъдещето на Европейския съюз, в който да има икономическо сближаване между нова и стара Европа чрез кохезия. Радев обясни ,че по различни оценки ще са нужни около 500 милиарда евро да бъде постигнато икономическото и инфраструктурно сближаване.