Сърбия няма да получи дата за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз, дори да постигне споразумение с Косово в последния момент, пише белградският вестник „Вечерни новости".

Според изданието в докладите на ЕС и на върховния представител за външната политика Катрин Аштън за резултатите от провежданите от Белград реформи няма да се споменава нищо за следващата стъпка в процеса на интеграция, предаде БГНЕС.

Докладът на ЕС, който ще бъде публикуван на 16 април, ще включва подборно описание на направеното от правителството до момента в областта на съдебните реформи, борбата с организираната престъпност и корупцията и установяването на независими институции и икономика.

От Белград ще бъде поискано да положи допълнителни усилия за поправяне на грешките във формирането на настоящата съдебна система и преназначаването на съдии и прокурори. Ще бъде отбелязано още, че процесът на борбата с корупцията „не трябва да завършва с дела, а с присъди".

„Докладът на ЕС ще съдържа всичко, което беше изискано на срещата на върха през декември, и най-вече ще отбележи колко много е постигнато за нормализирането на отношенията между Белград и Прищина и реформите,” заяви говорителят на ЕК Петер Стано пред „Вечерни новости".

Според изданието докладът на Катрин Аштън ще е свързан само с Косово, като акцент ще бъде провалът в преговорите за споразумение за Северно Косово.

Възможно е на 28 юни държавните и правителствените ръководители просто да посочат, че докладите на ЕК и Аштън са били оповестени, без да обсъждат дата за започване на преговори със Сърбия.

Близки до дипломатическите кръгове в Брюксел източници разкриха, че опцията на Сърбия да се предостави зелена светлина за развиване на платформа за присъединяване вместо за дата за започване на преговорите е била отхвърлена. Очаква се еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле да поеме ролята на Аштън в усилията за разрешаване на проблема с Косово.

„Диалогът вероятно ще продължи, но в различен формат и без посредническата роля на Аштън. Възможно е той да се води пряко между Белград и Прищина с посредничеството на най-влиятелните до момента страни Германия и САЩ,” заяви председателят на Комисията за интеграция в ЕС на Европейския парламент Ласло Варга.