България променя своя курс по отношение на енергийните проекти, но и не само. Това пише в свой материал в.”Независимая Газета” след визитата в Москва на президента Румен Радев и в навечерието на посещението отново там на премиера Бойко Борисов.

Авторът Олег Никифоров припомня как след идването си на власт през 2009 г. лидерът на ГЕРБ е бил негативно настроен към съвместните проекти с Русия с мотиви за рисковете за българската екология, суверенитет и цивилизационен избор. Той цитира експерти от Московския център „Карнеги”, според които това поведение е било продиктувано от очакванията ЕС да помогне на България по газовите въпроси.

Според "Независимая газета" Борисов обаче е променил представата си за енергийното бъдеще на България.

Припомня се също, че на мястото на евроатлантика Росен Плевнелиев, днес в президентството е по-благоразположеният към Русия Румен Радев, а в управляващата коалиция са не проевропейските либерали, а националисти, сред които има и такива, които признават Крим за руски.

Според изданието обаче по-голяма причина за промяната в отношението е разочарованието на българското общество и политици, че „честно и старателно са следвали изискванията на евроатлантическата солидарност, ограничавайки връзките с Русия, но не са получили от Запада никакво обезщетение за тъй отговорното си поведение”.

Така "катарзисът" на Борисов настъпил, след като няколко години е обсъждал с европейските лидери своя проект за Балкански газов хъб, събиращ "петрол от най-различни доставчици", но не е получил подкрепа за осъществяването му.

Авторът дава за пример и проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", след който Западът оставил България "сама със скъсани договори, международни арбитражни процеси и изплащане на обезщетение".

Никифоров завършва материала си с констатацията, че в новите условия на многополюсен свят и влошаващи се отношения между САЩ и Европа политиците на Стария континент започват в по-голяма степен да следват интересите на собствените си държави: „Това едва ли ще предизвика разпадане на ЕС или на НАТО. Но, както сочи визитата на Румен Радев, центробежни тенденции съществуват”.