Приложенията на смартфоните, които лекуват депресия и тревожност, стават все по-често използвани. Въпреки това има още какво да разберем относно това как и дали наистина работят, предава Би Би Си.
Представете си терапевтичен сеанс, при които пациент, излегнал се на коженото кресло, е разпитван от грижовен лекар. Дали обаче ще имаме достъп до подобна психологическа помощ без да трябва да напускаме удобния диван в собствения ни дом? Това е обещаната терапия, която предлагат новите приложенията за смартфони, с помощта на които се очаква да се излекуваме или поне да помогнат за настроения като депресия и тревожност на всеки, по всяко време.
Ако преровите магазина за приложения на Apple, ще откриете над 100 „медицински” програми с етикет „депресия”. Преобладават продукти от типа „Moody Me”, които помагат на хората да открият какво ги кара да се чувстват щастливи. Съществуват и приложения като „iCouch CBT”, за което се твърди, че „помага на хората да преодолеят негативните емоции и да се почувстват по-добре”. Общо взето същите функции, които предлагат и специалистите.
Сматфоните стават все по-популярни, 50% от населението на САЩ ги използва. Депресията, от друга страна, е не по-малко наблюдавана. Според проучване на Здравната Организация, това е едно от най-разпространените „заболявания” в световен мащаб, нареждащо се след дихателните инфекции и диарията, като до 2013 г. се очаква да заеме главната позиция в развитите страни.
Приложението, което струва 1,99 долара, набира популярност сред милионите хора, които или не могат, или не желаят да се обвързват с традиционната терапия. Като резултат от това, д-р Стив Дейвис от Американската психологическа асоциация описва iPad-ите и iPod-ите като „електронната черна чанта” на психиатъра.
„Те не заменят ролята на терапевта, но могат да спомогнат за допълнителна помощ между сесиите.” Пациентът може да използва емотикон, за да опише как се чувства, вместо да изписва дневници, в които да обяснява за своето състояние. Така по-лесно доктора може да отчете промяна в настроенията. И тъй като мобилното устройство се намира в джоба на човек, това позволя да се извършват упражненията редовно и дискретно”.