Дали студеният сезон ви кара да сте по-бавни през деня и да се чувствате така, сякаш количеството сън, което обикновено получавате през другите сезони на годината, сега не ви е достатъчно?

„Ако ви се иска да спите повече през зимата, не сте сами“,  казва д-р Радж Дасгупта, който е доцент по клинична медицина в болница „Хънтингтън Мемориал“ в Калифорния, цитирайки изследване, според което поне една трета от възрастните американци съобщават, че спят повече през зимата, пише Си Ен Ен.

„Нуждите от сън за повечето възрастни са някъде между 7 и 9 часа на нощ и това е постоянно, независимо колко студено или тъмно става навън. Въпреки това е обичайно да имате усещането, че спите повече през зимата поради факта, че губим един час дневно светлина, когато влизаме в стандартно време, което е свързано с по-ранното настъпване на тъмнината“, казва казва Дасгупта.

В сравнение с животните доскоро се смяташе, че влиянието на сезонността върху човешкия сън е малко или никакво.

Проучване публикувано през февруари 2023 г., установи обратното: В Берлин спят с около един час повече през зимата, отколкото през лятото, което според авторите не е статистически значимо. Но участниците са имали 30 минути повече сън с бързи движения на очите, или REM, през зимата.

REM фазата на съня, характеризираща се с повече сънища и по-бърз сърдечен ритъм и дишане, отколкото в другите фази. Това е „съществен етап от съня, който помага за паметта, концентрацията, регулирането на настроението и имунната функция“, казва Дасгупта.

Желанието за повече сън през зимата или появата на такъв може да е свързано с колебанията на светлината през годината или с поведенческите и психическите промени, които могат да настъпят в резултат на това.

Как светлината влияе на съня

„Нашите тела получават сигнали от слънцето, когато става въпрос за циркадния ни ритъм, което означава, че когато навън е светло, сме склонни да сме активни, но когато слънцето залезе, може да се почувствате уморени. Намаляването на слънчевата светлина води до увеличаване на мелатонина - хормон, произвеждан в организма, който регулира циклите на сън и бодърстването“, обясняват учените.

С по-ранното производство на мелатонин през зимата „би било естествено да се предположи, че здравият човек също ще има нужда от повече сън през зимата“, казва д-р Карлара Вайс, доцент в Центъра за сестрински изследвания в Университета в Бъфало.

Светлината влияе не само върху количеството, но и върху качеството на съня.

„REM сънят се влияе силно от светлината и тъмнината, така че когато през зимните месеци имаме по-малко светлина, тялото по принцип ще компенсира свръхкомпенсацията, като дава повече REM сън“, обясни д-р Джошуа Тал, клиничен психолог от Ню Йорк, специализиран в проблемите на съня.

Нуждата от повече сън през зимата може да се дължи и на т.нар. социален джет лаг, казват експертите, което означава, че забавните и късни нощи, които сте имали през цялото лято, може да са причината да имате проблеми със заспиването през зимата или да чувствате, че тялото ви компенсира с повече сън.

Други поведенчески причини са „стресът по време на празниците, похапването на най-различни храни и лакомства, приемът на алкохол и пропускането на тренировки“, каза Дасгупта.

Приспособяване към сезоните

Хората все още нямат нужда да спят зимен сън, а и не можем да си го позволим поради социалните и професионалните си задължения.

„Но можем да се приспособим, за да работим по-добре и да си почиваме по-добре през зимата“, смятат учените.

Алтернативно, по-късният начален час на работа или училище също би бил полезен, тъй като необходимостта да бъдат навън само през деня би помогнала на хората да се чувстват по-бодри.

За да помогнем на тялото си да направи този преход от сън към бодърстване, е важно да се излагаме на светлина сутрин през зимните месеци. Заедно с това е важно да спазваме постоянното време за лягане и събуждане.

Ако графикът ви не позволява излагане на естествена светлина преди работа, можете да опитате светлинна терапия, основното средство за лечение на сезонно афективно разстройство - което може да бъде още една причина да спите повече през зимата.

Лечението включва излагане на светлина в кутия в продължение на поне 30 минути.

Важно е да се уверите, че средата, в която спите, е благоприятна за съня. И се обърнете към доверен здравен специалист или директно към специалист по психично здраве, ако забележите, че се борите със сезонна депресия, съветват експертите.