Финансов колапс очаква Косово, ако институционалната криза продължи до края на годината, оценяват косовски икономически експерти, които изразяват загриженост във връзка с актуалната ситуация, съобщава агенция МИА, цитирана от БТА.
„Политическият блокаж е голяма пречка за икономическото развитие на страната. Ако тази ситуация продължи, ще има големи бюджетни проблеми. Несъставянето на парламент ще създаде проблеми в извършването на плащанията през 2015 г. Ако не се приеме бюджет за следващата година, ще има големи проблеми в прилагането на капиталовите проекти", смятат експертите.
Източници от Министерството на финансите обаче са на мнение, че няма да възникнат проблеми, тъй като има законова основа, която позволява да бъдат извършени необходимите бюджетни планирания без ребаланс на годишния бюджет и без приемане на бюджета за следващата година.
Според тях, в случай, че не бъдат учредени институциите, законът за управление на държавните финанси предвижда бюджетът за 2015 г. да бъде разпределен както този за 2014 г. От министерството отбелязаха, че бюджетът за следващата година се предвижда да бъде на стойност 1,6 милиарда долара.
Миналата седмица косовоският парламент отново не успя да избере свой председател, след като Конституционният съд отхвърли избора на Иса Мустафа, предложен от коалицията „Демократичен съюз на Косово” – „Алианс за бъдещето на Косово” – „Инициатива за Косово”. Тройният коалиционен блок бе създаден след изборите с цел да не се допусне Хашим Тачи за трети път да оглави правителство.
Конституционният съд обаче реши, че изборът на Мустафа е бил противоконституционен и го анулира, като постанови, че „Демократическата партия на Косово” на Хашим Тачи трябва да излъчипредседател на парламента като партия, спечелила най-много гласове на предсрочните избори през юни.
След неуспешния опит за избор на кандидата на „Демократическата партия на Косово” Арсим Байрами за председател на парламента президентът на Косово Атифете Яхяга започна консултации с представители на основните партии за преодоляване на парламентарната криза.