Европейската космическа агенция (ESA) съобщи, че апаратът ѝ „Фийли”, който беше първият в историята, кацнал върху комета, се е събудил и се е свързал със Земята, съобщи БиБиСи.
„Фийли” стъпи на кометата „67Р/Чурюмов-Герасименко” в средата на ноември 2014 г., като беше спусната от сондата „Розета”. Апаратът работи 60 часа преди батерията му, захранвана от Слънцето, да се изтощи.
Сега кометата е по-близо до слънцето и „Фийли” отново е зареден и готов за работа, съобщиха от ESA.
Със събуждането на апарата се събуди и профилът му в Туитър, който написа „Здравей, Земя! Можеш ли да ме чуеш?”. След това „Фийли” се обърна и към кораба-майка”, питайки колко време е спал.
Hello Earth! Can you hear me? #WakeUpPhilae
— Philae Lander (@Philae2014) June 14, 2015
Hello @Philae2014! You’ve had a long sleep, about 7 months!
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) June 14, 2015
Преди да заспи спускаемият модул открил на кометата органични молекули, които могат да участват в образуването на жизнено важни съединения. Съединенията са били открити от един от инструментите на "Фийли". Те съдържат атоми на въглерод.
Сондата „Розета” пък установил че водните изпарения от кометата 67P са съвсем различни от водата на Земята. Откритието отхвърли идеята, че кометите са източник на земната вода и подкрепя тезата, че водата е пренесена от метеорити. Така отново беше разпален дебатът за произхода на земните океани.
Incredible news! My lander Philae is awake! http://t.co/VtzAQHx4zT pic.twitter.com/SZqnsnNpUZ
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) June 14, 2015
Измерванията са направени през месеца след срещата на „Розета” с кометата. Това са едни от най-нетърпеливо чаканите първоначални резултати в тази мисия, тъй като произходът на земната вода все още е въпрос без отговор.