В Западна Европа цари недоверие към Европейския съюз и неговите институции. Това призна ръководителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги в интервю за френския седмичник "Журнал дю диманш".
Според Драги "има очаквания, че в Европейския парламент ще се сформира по-значителна от сегашната група от противници на ЕС". "В общественото мнение се възцари доверие към Европейския съюз и неговите институции. Ние трябва да осъзнаем това и да вземем необходимите мерки в тази посока", подчертава шефът на ЕЦБ.
"Има както популистки партии и групи, които се възползват от тази тенденция, така и политици, искрено разочаровани от Европейския съюз", отбелязва Драги. Освен това, допълва той, "трябва да се обясни на населението защо единната валута е фактор за напредъка, валута на бъдещето". Също така, отбелязва централния банкер, "трябва да се
придаде по-голям смисъл на самото съществуване на Евросъюза", а "по-голямата степен на интеграция може да допринесе за икономически растеж и благоденствие".
В същото време Драги признава, че "еврото страда от това, че този валутен съюз не е съвършен и не обхваща нужния брой страни". "Трябва да разширим този валутен съюз, ако искаме на дългосрочна и широка основа да гарантираме стабилността на нашия континент. Преди всичко става дума за създаване на банков съюз, завършване на програмите за реформи и намаляване на държавните дългове и бюджетните дефицити", подчертава той.
Според шефа на ЕЦБ "твърдението, че с излизането си от ЕС една или друга страна незабавно ще се окаже в по-добри конюнктурни условия, е необосновано".