Видеоклип, разясняващ процедурата по регистрация на пребиваващите във Великобритания европейски граждани след брекзит, провокира сериозни критики заради съдържанието си и "лошия си тайминг", предаде Франс прес.

Видеоклипът е с продължителност 43 секунди и бе публикуван в "Туитър" от британското вътрешно министерство.

В него се обяснява, че гражданите на държави-членки на Европейския съюз, които живеят или желаят да се установят във Великобритания след 2021 г., ще трябва да минат през проверка на самоличността, местожителството и съдебното си досие от страна на британските власти. А тези от тях, които не разполагат със статут на постоянно пребивaващи, ще трябва да заплатят при регистрацията си 65 британски лири.
Извършването на тази процедура ще започне от 30 март 2019 г. (ден след предполагаемата дата на брекзит) и ще продължи до 30 юни 2021 г.

"Де да можеше вътрешното министерство да благодари на всички европейци, които се грижат за болните, възрастните и инвалидите в рамките на британската здравна система и другите обществени служби, а не да говори със заплашителен тон", написа в "Туитър" депутатът от Лейбъристката партия Джонатан Ашуърт.

"Според нас напомнянето по Коледа, че трябва да подадем молба, за да останем в страната, където живеем, няма да се приеме много добре по цялата страна. Лош тайминг", заявиха от асоциацията "Трите милиона" (the3Million), която защитава интересите на европейците във Великобритания.

"Гражданите на Европейския съюз са добре дошли тук и не е нормално да трябва да плащат, за да останат. Правителството трябва да се откаже от тези несправедливи такси", каза кметът на Лондон Садик Хан.

Главният редактор на списание "Спектейтър" Фрейзър Нелсън определи видеото като "ужасно и със зловещ тон, в което се прави алюзия с депортация. Да се надяваме, че този туит е последната подобна грешка", написа той.

Няколко живеещи във Великобритания европейски граждани също изразиха недоволството си от обявените от министерството мерки. Сред тя е пребиваващата в Единбург датчанка Лене Крухофер. 

"Живяла съм тук 35 години, сдобих се с печат за безсрочно пребиваване в паспорта си през 1985 г., а сега искате да подавам молба, за да остана в собствената си къща", възмущава се Крухофер.

В отговор на запитване от Франс прес британското външно министерство заяви, че е "жизненоважно гражданите на Европейския съюз и членовете на семействата им да знаят какво да правят", когато започнат процедурите по регистрация през март догодина.

"Гражданите на Европейския съюз допринасят много за икономиката ни и за обществото ни и ние искаме те да останат", заяви говорител на министерството.

(БТА)