Самолет на японските авиолинии се сблъска с друг по-малък самолет и избухна в пламъци при приземяването си на летище „Ханеда“ в Токио. Петима души загинаха, а огнеборци и аварийни екипи в продължение на часове се бориха с пламъците от катастрофата.

„Случилото се категорично ще остане в авиационната история – и за съжаление, и за щастие, колкото и странно да звучи това. От една катастрофа си правим много изводи, а за първи път в историята такъв тип самолет катастрофира по този начин. Това е самолет от най-ново съвременно поколение – „Еърбъс“ А350. Може би само два модела самолети са направени изобщо по тези принципи и технологии“, коментира в „Тази сутрин“ пилотът Александър Богоявленски.

“Другият е „Боинг“ 787. Това са самолети с изключително голям процент композитни материали в своята конструкция. Няма как да не бъдат направени множество изводи от тази катастрофа – затова по какъв начин горят тези композитни материали”, обясни още той.

Пилотът добави и че това е първа самолетна катастрофа в Япония от много години насам, която е известна със своята подреденост и стриктно изпълнение на всички инструкции.

„Аз лично имам сериозни симпатии към Япония, дори изучавам езика и си позволих да преслушам комуникацията – вече има записи от това, което се е случило. Тя не издава признаци на суматоха, но при всички случаи можем да говорим за човешка грешка в този инцидент. Ще отнеме няколко години, за да разберем какво точно се е случило, но е ясно, че има нерегламентирано навлизане на пистата за излитане и кацане. Пътническият самолет, който е кацал, е бил с предимство“, коментира пилотът.

„Другата причина инцидентът да остане в историята е начинът, по който хората от борда са евакуирани. Този специален модел самолет се използва от всички останали авиокомпании основно за много далечни разстояния, тъй като към момента той е една от най-ефективните, най-олекотените и най-икономични машини“, обясни още той.

По думите му самолетът на японската авиокомпания е бил единственият в света с такава гъстота на седалките на борда поради факта, че се използва изключително за вътрешни полети.

„Представете си как 369 души, плюс екипажът, се евакуират за 90 секунди – защото това е стандартът в авиацията. Можем да поднесем своите адмирации към кабинния екипаж“, коментира Александър Богоявленски.

От този самолет няма никакви жертви. Причината за загиналите в другия е самият удар.

Според българския пилот вериха от събития е довела до инцидента, като в основата ще бъде комуникацията и някои грешни решения на екипажите – по-скоро на този в малкия самолет.

„За съжаление авиационната история се пише с кръв. Сещам се за сходен случай, при който самолет на „Еър Франс“ – отново „Еърбъс“ 340 преди години беше евакуиран по същия начин, но без да има сблъсък. Заради лошо време и мокра писта се озова в едно дере. Към 250-250 души бяха евакуирани в рамките на 90 секунди“, разказа Богоявленски.

Летище „Ханеда“ остава напълно затворено.