България поддържа дипломатически отношения с повечето държави по света. Включително имаме посолства в държави, където много други наши западни партньори нямат - в Северна или в седалището на Африканския съюз.

Преди да заминат всички български дипломати преминават през Института, оглавяван от Таня Михайлова.

„Най-далечното посолство е Камбера, Австралия. На остров Ливингстън България има научна база, благодарение на Антарктическия договор. Научната база е присъствие на България. Това представителство е много важно и много силно“, каза в студиото на „120 минути“ Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към министъра на външните работи.

„7 държави членки на Европейския съюз имат представителства в Северна Корея, но всички са затворени заради коронавируса. Заради това, че България е една от седемте държави там се наложи два пъти ротационен председател на Съвета на ЕС там. Това е важно, защото на място се получава информация и тя се споделя с партньорите от ЕС“, посочи тя.

„Забранени думи в преговорите няма, но вероятно има неприемливи. Понякога дори и тези, които владеят до съвършенство и етика, и протокола, и думите в преговорите, могат умишлено да използват думи, с които да целят определен резултат. В историята се е стигало и до обиди. Непрекъснато наблюдаваме нарушаване на добрия тон и протокола – остава в учебниците като примери за това как не трябва да се прави“.

„Сещам се за нещо от едно време. Един държавник от една държава беше извадил обувката си и тропаше с нея по катедрата в ООН. Разбира се, че това не се прави, но очевидно, че това е знак и сигнал да се обърне внимание. Преди година или две имаше момент, когато нямаше стол за един представител на делегация, която посети една държава. Понякога това се случва, често се прави умишлено. Когато се прави от незнание – някой не си е свършил работата“, обясни Таня Михайлова.

„Етикетът и протоколът са различни дейности. Етикетът е отношенията между хората и е нещо, което ние учим вкъщи – доброто възпитание, толерантността, умението да бъдеш любезен е нещо, на което се учим в ранна възраст. Протоколът е работа на професионалисти, които трябва да наблюдават за всеки детайл. Затова се учи. Дипломатическият протокол и държавния церемониал има много строги правила. Днес всичко е доста по-олекотено“.

„Българският дипломат трябва да е модерен, стъпил на приемственост, любознателен, защитаващ националния интерес“, подчерта директорът на Дипломатическия институт към министъра на външните работи.