Депутатите започват да работят по промените в основния закон, включително и шестата поправка. Бившият външен министър и председател на Атлантическия клуб Соломон Паси коментира защо заедно с президента Плевнелиев предложиха публично в Конституцията да бъде разписано членството в НАТО и ЕС.

„Всъщност ние не предлагаме кой знае каква нова промяна на Конституцията, а предлагаме узаконяване на постигнатите промени в държавния закон. Това е нещо, което регулира трайни обществени отношения, а Конституцията регулира най-трайните отношения. Когато започнахме ние да пишем сегашната Конституция, това се случи още на Кръглата маса и нейните корени са през далечната 1989 г. Приключихме през лятото на 91-ва г.“, обясни Паси.

Той добави, че искат да се узаконят метаморфозата ни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Нека вплетем докъде сме стигнали, да бъде заковано в новата Конституция. Ние сме стигнали до момента, в който можем да даваме примера, не само да се поучаваме от другите. Имаме достатъчно много натрупан свой собствен 34-годишен опит, който искаме да вплетем по времето, когато има надигащ се фашизъм ако трябва да цитирам нашите конституция. Между 90-та г. и сега промените може да сравним с времето, когато Цар Борис I е приел християнството. Това са големите промени. И това са нашите големи промени“, заяви Паси.

Той обясни, че ДПС вече е подкрепило проекта и очаква и други прозападно ориентирани партии да застанат зад него.

Паси коментира и съдебната реформа.

„През 1990 г. Конституцията е писана с идеята прокуратурата да бъде независима. Писахме Конституцията с идеята, че искаме Съдебната система или прокуратурата да бъдат независими, защото ни беше писнало от партийна и политическа зависимост на съдебната система. Ние ги направихме толкова независими, че те станаха без контролни. Това е един дефект на емоцията на 90-те на години“, каза той.