Свети пророк Илия е покровител на пивоварите, а в навечерието на Илинден се отбелязват три големи празника за българската пивоварна индустрия: нейната 135-та годишнина, 25 години Съюз на пивоварите в България и 60 години българска пивоварна наука.

По този повод се състоя и официален коктейл, на който присъстваха народни представители, представители на изпълнителната власт, изпълнителните директори и представители на всички пивоварни компании в страната. Присъства и председателят на Съюза на пивоварите в Европа – Пиер-Оливър Бержерон.

За да отдадем и ние почит на най старата алкохолна напитка в света, ще ви разкажем малко история. На българската пивоварна легенда начало дават братя Прошек. През 1873 г. Иржи Прошек идва за пръв път в България и вижда, че местното население има обичай да прави бира само по жътва. Това кара Кристиан Бомонти да възкликне, че българите не знаем какво е бира. През 1881 започва изграждането на модерната пивоварна фабрика, а същата година е регистрирана и търговската марка „Каменица” в Пловдив. Производство на пиво е имало и преди това, но за начална дата е избрана тази година, тъй като именно за „Каменица” са запазени документи, които удостоверяват производството й на територията на България. По това време бирата се е смятала за по-престижно питие от виното, а консумацията й е била символ на висок социален статус. В края на 19 век в България вече има близо 30 предприятия за производство на пенливата напитка. Техниката е била с чешки произход, а през 1898 г. потреблението на питието е било едва 1 литър на глава на населението годишно. Днес бирата е най-предпочитаната напитка в света след водата и чая.

Снимка: Press office

На коктейла присъства Десислава Танева – министър на земеделието и храните. „България може да се гордее, че има един изключително конкурентоспособен сектор като пивоварната промишленост”, изрази убедеността си министър Танева, която за финал отправи пожелания за „Повече бира, повече продажба и по-добри цени.”

Владимир Иванов, който е ръководител на Съюза на пивоварите в България от 12 години и домакин на събитието, уважи присъстващите и благодари на Десислава Танева, че подкрепя пивоварната промишленост и е запозната с нейните проблеми. „Твърде малко промишлености в България могат да се похвалят с 135-годишна история и толкова силно настояще.”, коментира той.

Снимка: Press office

Божидар Лукарски – министър на икономиката, отбеляза тройния празник с бира в ръка. Пожелания за бъдещи успехи, здраве и късмет пивоварите получиха и от министър-председателя Бойко Борисов и президента на Републиката Росен Плевнелиев, които бяха прочетени от водещата на събитието Поли Златарева. Поздравления от присъстващите получи и Ивана Радомирова – изпълнителен директор на Съюза на пивоварите и един от домакините на събитието.

Днес българите консумираме 72 литра бира на глава на населението годишно, което ни нарежда до Белгия и Холандия. „Надявам се да не изпреварим немците и чехите, които пият по 144 литра. Това вече ще бъде прекалено.”, коментира омбудсманът на България Мая Манолова, също присъстваща на събитието. Посланиците на Кралство Дания и Чехия бяха на официалната вечеря, а почетен гост на събитието бе принц Луитполд фон Байерн – принц на Бавария.

Снимка: iStock

По случай забележителния празник, на гостите бе предложено огромно разнообразие от бири, чиито брандове са собственост на най-големите пивовари в България. Някои от предлаганите напитки бяха „Каменица”, „Пиринско”, „Шуменско”, „Бургаско”, „Stolichno”, “Stella Artois”, “Heineken”, “Zagorka”, “Becks”, “Staropramen”.

Още една изненада за любителите на напитката по случай годишнините беше и фотоизложбата „Пътят на българското пиво”. Ако и вие искате да се разходите по него, можете да разгледате фотографиите в градинката на „Кристал” до 31 юли.

Допи ли ви се бира? И на нас. И по този повод ви казваме: Наздраве!