Защо възрастен мъж със симптоми на инсулт трябваше да чака линейка цели два часа и половина? Вчера преди обяд Ирина Костова се обажда на телефон 112, защото здравето на 80-годишния ѝ дядо се влошава.

„Не може да ходи, като се чух с него установих, че има проблем и с говора. По никакъв начин нямаше как да го придвижа сама към лекар“, казва Ирина. Докато чакат, звъни на телефон 112 още два пъти.

„След  два часа и половина линейка дойде. Това ме възмути най-много - като започнем от отношението на диспечерската и стигнем до това, че спешната помощ дойде след два часа и половина“, възмутена е Ирина.

Снимка: bTV

От спешната помощ в София обясниха, че линейката е пристигнала в 13:28 часа, тъй като екипът от филиала в Нови Искър, който обслужва и Войнеговци, е транспортирал друг пациент с риск за живота към София.

„За съжаление линейката е минала през три болници, където е отказано пациентът да бъде приет. И чак в четвъртата болница екипът е успял да го хоспитализира. Това е изгубило доста време. В момента, в който го хоспитализират, веднага тръгва към Войнеговци“, обяснява говорителят на ЦСПМ-София Катя Сунгарска.

Снимка: bTV

Заради съмнения за инсулт мъжът е транспортиран до Втора градска болница. Там е прегледан и изследван, но в последствие отказва прием. В този момент друг пациент е чакал същата линейка над час. Причината - в Нови Искър има само един дежурен екип, а в цяла София - 11 при 229 повиквания за смяната.

„Това е горе-долу на всяка 30 секунди по едни сигнал. При нас вече кадровият дефицит вече не е тежък, както говорихме за него досега, а става жесток“, отчита още Катя Сунгарска.

Снимка: bTV

Юристи обясняват, че държавата не е подсигурила достатъчно медици, които да се обучават в сферата на спешната медицина и това е голям пропуск.

„Когато и да се направи тази реформа, ще е закъсняла. Изгубихме човешки животи, ресурси и лекари заради бездействието на държавата. Не сме имали министър, който да не казва, че това е приоритет в здравеопазването, но не сме имали и такъв, който да положи необходимата грижа, за да промени каквото и да било в тази посока“, обяснява адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

Снимка: bTV

От здравното министерство заявиха, че провеждат дългогодишна политика за привличане на медици -  с увеличение на заплатите и подобряване на условията. Само в столичната спешна помощ обаче незаетите места са 160  към края на май.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement