„Има облекчения на ДДС върху хазарта и в замяна на това хазартът е поел ангажимент да инвестира в българската култура. Това е големият проблем – прави ли го въобще?”. Това попита в предаването „120 минути” по bTV Захари Карабашлиев, писател и главен редактор на издателство „Сиела”. Поводът беше инициативата на издателство „Жанет 45” за отпадане на ДДС върху книгите и видеото, в което една книга се сравнява с хазарта, върху който няма ДДС.

„Видеото е добро, но аз имам резерви. Беше породено от Захари Бахаров и от неговия клип за лотарията. Направи ми много неприятно впечатление пренасочването на вниманието върху личността, върху Захари Бахаров, а не върху проблема. Това го намирам за изключително лош вкус. Това „тричане” и линчуване на един изключително талантлив български актьор не знам на кого вършеше работа”, подчерта Карабашлиев.

„От кого зависи да бъде проверено и да се иска отчет от хазарта? Добре, раздали сте милиарди на хора, случайно спечелили. Инвестирали сте във всякакви неща, но изпълнили ли сте вашия ангажимент към българската култура. Ако да – как? Къде са цифрите, какви са данните? Това е основният въпрос”, смята писателят.

„А дали Захари е направил клип, в който е участвал и е казал нещо – това е все едно да го съдим за това, че е играл Макбет в постановка”, отбеляза той.

Писателят заяви още, че четенето на книги става все повече на дневен ред и немалка заслуга за това имат хората, които постоянно говорят за книги и повдигат този въпрос.

„По-важно е хората, които четат, да имат възможност да участват в развитието на света, в който живеем. Важно е и какво четеш. Някои четат за удоволствие, други – да повишат квалификацията си, трети четата за духовното си израстване, а четвърти четат просто защото нямат какво да правят”, отбеляза той.

„Четенето не е самоцел – от една страна, акумулираш знания, от друга страна, четеш за развлечение, от трета – възможност да въздействаш”, допълни Карабашлиев.