Четири са основните приоритети, върху които ще се фокусира българското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2018 г., научи bTV.
Предвижда се тогава България да работи за: повече работни места, растеж и конкурентоспособност в Европейския съюз; за съюз, които оправомощава и защитава всички свои граждани; за енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на климата и за съюз на свободата, сигурността и правосъдието.
Това потвърдиха за bTV от Националния център по подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на ЕС преди утрешното изслушване на вицепремиера по координация на европейските политики в оставка Меглена Кунева, което ще се проведе на заседанието на Комисията по европейските въпроси.
В края на миналата седмица на посещение в България за обучение на главните секретари на председателството бе Габор Иван, директор в Генералния секретариат на Съвета и бивш министър на европейските въпроси на Унгария.
Той твърди, че програмата и приоритетите на ротационното председателство се определят от седем критерия. Това са: последните решения на Европейския съвет и на Съвета на ЕС; предложенията и работната програма на Европейската комисия; състоянието на законодателните досиета, решението, които се вземат съвместно с Европейския парламент; задължителните неща - т.нар.Европейски семестър; глобалният контекст; кризисните ситуации, които възникват; собствените приоритети.
Важно е да се подчертае, че 90-95% от програмата се определят от посочените критерии без последния, а само между 5% и 10% - от собствените приоритети.
Неотдавна стана ясно, че Естония, която ще оглавява Съвета на ЕС през втората половина на 2017 г., ще обяви програма си месец преди да започне председателството й. Причината за това е, че международната ситуация в Европа и света бързо се променя.
Затова е много рано да се говори за окончателните приоритети на българското председателство, добавиха от центъра по подготовката и провеждането му.