След серията репортажи по bTV отново на дневен ред излезе темата за медиците и за качеството на Спешната помощ у нас.

Каква е статистиката у нас

Стана ясно, че само във филиала ѝ във София – незаетите работни места са около 150.

Към края на миналата година у нас са функционирали 341 заведения за болнична помощ с 54 707 легла. Към същия момент в България практикуващите лекари са 29 599. Броят им в края на 2021 г. е почти същият. 

Снимка: btvnovinite.bg

Статистиката показва също, че най-много от докторите – около 34%, са на възраст между 55 и 64 години. На второ място по брой са практикуващите медици, навършили 65 г. А в другия край на статистиката – са тези между 35 и 44 години, които са едва 10,6% от общия брой на лекарите.

Какво е да си спешен медик в Манчестър

Допреди две години д-р Цанко Стефанов работи в столичната Спешна помощ. Днес практикува професията си в Манчестър – град с двойно повече население от София.

Снимка: btvnovinite.bg

„Единствената прилика между София и Манчестър е, че се стига до забавяне. Разликите  идват още от самото обучение. Всеки новозавършил лекар преминава през 2-годишен период на обучение, а 6 месеца задължително са в спешна медицина“, казва д-р Стефанов.

В битка за повече кадри помага и заплатата, допълва докторът.

В bTV новините вече ви разказахме,  че у нас се случва лечебни заведения да отказват хоспитализация на пациент, транспортиран с линейка. Д-р Цанко Стефанов казва, че такова нещо в Манчестър не може да се случи.