От октомври догодина ще избираме в коя болница от ЕС да се лекуваме. Промяната идва с европейска директива. Здравната каса ще ни възстановява парите, които сме изхарчили за лечение в чужда болница.
Има обаче едно много важно условие - парите, които ще изхарчим, ще бъдат възвърнати до размера, който касата поема за същата манипулация в наше лечебно заведение. У нас цените на клиничните пътеки са доста занижени, предупреждават пациентски организации.
Ето и пример - ако една операция на става струва между 2 и 3 хиляди лева, то в ЕС сумата ще е в евро и ние ще трябва да доплатим разликата. Хубавото на директивата е, че на европейско ниво ще се създаде мрежа от болници за лечение на редки болести и в България ще може да се развие медицинския туризъм.
От новата придобивка ще могат да се възползват всички здравноосигурени българи. Изяснява се как точно ще става това, тъй като, за да се задейства директивата, са нужни промени в няколко закона, като този за здравето, например.
„В момента нямаме отговор на въпроса дали ще се възстановяват пътните и разходите от престоя от НЗОК”, казва д-р Ирина Ковачева, главен експерт в МЗ.
Нашенските болници очакват и в България да дойдат за лечение пациенти от ЕС. Традиционно сме добри в пластичната хирургия и кардиологията. Лекуващи се от онкологични заболявания в Англия и Ирландия и сега често идват в България, тъй като там се чака повече за химиотерапия, казва д-р Орешков.
„Ние можем да се надяваме на един нарастващ поток от пациенти, на които може да осигурим по-бърз поток, като се има предвид, че има листи на чакащи там по 2-3 месеца”, обяснява д-р Красимир Орешков, завеждащ онкологично отделение в частна клиника.
Пациентските организации обаче вече се питат кой ще може да си позволи новата услуга. Казват, че дори ще ни бъде трудно да заминем за лечение в Румъния.
„Истината е, че ако сравним цените на клиничните пътеки в България, дори в Румъния са доста по-високи. Т.е. пак ще има разлика и ще трябва да доплатим”, казва д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.
Хубавото на наредбата, е че ще има изисквания за отношението към пациентите и материалната база, за да приемаме у нас и други европейски пациенти.
Много често лечение в чужбина се налага, когато у нас няма възможност за терапия. Тогава специалисти взимат решение къде да се лекува пациентът, а разходите се поемат от НЗОК. До 6 ноември тази година са постъпили 117 молби за такова лечение, одобрени са 64, 14 са с отказ, а другите са пренасочени към здравното министерство.