„Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно Дома паметник на връх Бузлуджа за 10 години?“
На този въпрос с „да“ или „не: ще отговарят днес жителите на Казанлък и околните села.
От Холивуд, през световната музикална сцена, та чак до Боливуд – „Бузлуджа“ става снимачна площадка на музикални клипове и филми. Дори миналата седмица до монумента се снимаше индийският екшън „Добър, лош и грозен“.
За най-младите в Казанлък „Бузлуджа“ не е филмова площадка, а място, където ходят често с приятели. В професионалната гимназия „Иван Хаджиенов“ се срещаме с бъдещи строителни инженери и архитекти, които имат идеи как паметникът да има нов живот и ще отидат на референдума.
За дванадесетокласничката Ванеса Иванова това ще е първото гласуване някога.
„Представям си го да бъде напълно реставрирано. Надявам се да има място за отдих, паркчета. Да е предразположено така, че всички хора от всякаква, различна възрастова група, и не само от България, да го посещават“, споделя тя.
Нейният съученик Адам Холанди разказва, че родителите му са го водили горе от дете.
„Там е много приятно място. През зимата може да се карат ски, през лятото е прохладно. Има хижи. Винаги съм искал да вляза и да видя какво има в паметника „Бузлуджа“ и съм си представял как може вътре да има сцена, на която да има театрални постановки, концерти“, споделя той.
Без да предлага такива атракции и дори в най-мрачното време посетители на върха има. Разглеждат обаче само отвън.
От година вратата, освен че е заключена с катинари, е и заварена. Така че охраната да не може да отвори.
Паднали букви от фасадата, липсващи плочи от стъпалата са част от гледката. В дъждовен ден си личи и колко много пукнатини има в основата на чинията.
В построяването са вложени 3000 тона стомана, 70 000 тона бетон и 15 млн. лв. През последните 5 години реставратори от България и чужбина укрепиха мозайките и обезопасиха монумента отвътре.
Планове за пълното възстановяването има община Казанлък, която е намерила 7 милиона лева европейски средства, с които да се построи покрив и да се сложат прозорци.
„Ние по никакъв начин не желаем да възстановим идеологическата стойност на този паметник. Нашата цел е да съхраним една архитектурна стойност каквато има сградата“, казва кметът на
Средно по 1000 са посетителите на месец, а общо за година посетителите са между 50 и 100 000 души.
За да е легитимен референдумът трябва да излязат да гласуват поне 28 000 души от всички 70 000, които имат право на глас.
Какво ще е бъдещето на Бузлуджа - предстои да разберем.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase