На днешния 7 юни християните отбелязват Черешова Задушница, която се пада в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. Черешовата Задушница е свързана с поверието за прибирането на душите на всички покойници. След Възнесението на Господ входът на царството небесно - раят, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра.
Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни. Тази обща панихида е позната като Черешова задушница. На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота.
Камбаната бие траурно - с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида.
В памет на покойниците, наред с молитвите, се изискват и дела на благотворителност. „Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост" – призовава Библията.
Благотворителен характер имат и общите трапези, които вярващите правят на Черешова Задушница. Приготвят се жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават. Житото символизира възкресението, а хлябът - Исус Христос.
На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат ги с вода и с червено вино. Запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, дали името на тази панихида.
За една календарна година обикновено Задушниците са четири - преди Месни Заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден.