Животът в България леко поевтинява, показват последните анализи на синдикатите. Един човек трябва да разполага поне с 563 лева и 41 стотинки на месец, за да посреща разходите си и да се храни нормално.

КНСБ прави оценка за цената на живота у нас на всяко тримесечие. За първото на тази година данните показват, че издръжката на едно семейство намалява - с 0.3 % спрямо края на 2013-а и с 0.5% спрямо година по-рано.

Експертите обясняват това с намалението на цените на тока и с по-ниските цени на суровините и на основните зърнени култури на международните пазари. Разбира се, не е за подценяване и още един фактор - продължаващата ниска инфлация в страните от Евросъюза и еврозоната, към които е насочен основният български износ.

Усещат ли семействата разлика по джоба си? 563 лева и 41 стотинки на месец - за 4-членно домакинство сумата е 2254 лева.

Засега семейството на Красимир само мечтае за такъв бюджет. В социална служба подават документи за 35 лева детски надбавки за сина им. „С тези доходи, които получаваме, много трудно се справяме, едва свързваме двата края”, казва мъжът.

Семейството разполага с 900 лева на месец - или с далеч по-малко от необходимото за нормален живот. Въпреки че и двамата родители работят, парите не стигат.

В такава ситуация са 80 на сто от домакинствата. Близо 1/3 от всички наети работници, или 600 хиляди души, попадат в категорията "ниско платени", т.е. със заплата между 400 и 600 лева. На минималната пък са около 190 хиляди души.

Синдикатите настояват минималното възнаграждение да стане 50% от средното още от началото на 2015-а. „Като си припомним, че средната заплата е 800 лева т.е. ние може да искаме от следващия бюджет за 2015 г. минимална заплата от 400 лева”, казва Николай Ненков, вицепрезидент на КНСБ.

От синдиката отново призоваха бизнеса за преговори за въвеждане на препоръчителни индекси за ръст на заплатите. Настояват и повече работници да могат да получават ваучери за храна.

А заради липсата на пари Красимир ще прекара летния си отпуск на село. Плановете на 1/5 от семействата у нас вероятно са подобни, тъй като те живеят под прага на бедност - всеки от членовете им оцелява с по-малко от 214 лева на месец.

Семействата все повече разчитат на доходи от продажби, наеми, ренти, както и от допълнителна работа, извън основната.

И още - за първи път през последните 6 години се отчита ръст в броя на наетите в обществения сектор. В частния обаче продължава негативната тенденция за намаление на наетите - за последните 6 години съкратените работни места са около 240 хиляди.