България днес почита паметта на жертвите на Холокоста и 71-вата годишнина от спасяването на българските евреи. Да се поклонят на паметника до парламента дойдоха три приятелки, Стела, Лили и Софи - преживели и участвали в събитията от 1943 г.
На възраст между 16 и 18 години, те са изключени от училище, защото са еврейки. Законът за защита на нацията им забранява да учат, да работят, да излизат от домовете си, освен между 10:00 и 12:00 на обед. Семействата им са изселени.
Брат ми чу писъците от вагоните
През 1943 г. Д-р Стела Аструкова е на 16 години. Баща й е изпратен в концлагер, а семейството е изселено в Дупница.
„Благодарни сме че сме спасени, ето ние живеем, но доста хора тук загинаха”, казва тя и си припомня следната история: „Брат ми като трудовак в тази линия чул като минавали беломорските евреи, далече от тях, но чул писъците, на евреите да молят за вода и хляб и той грабнал неговата манерка и се завтекъл до вагона, полицаят го хванали и го пребили от бой”
Цялото ни семейство отиде в Треблинка
„Майка ми е от Сърбия и цялото й семейство живееха в Скопие, ние тогава научихме че евреите от Скопие са събрани и изселени в фашистките лагери на Германия, тогава научихме за цялото си семейство – баба, дядо, вуйчовци и жени и деца са вдигнати в конските вагони и са изселени в Треблинка.
Не са успели много да живеят, защото газът „Циклон Б” е бил на привършване, веднага са били поставени в пещите и така ликвидирани”, разказва д-р Софи Пинкас.
Част от съпротивата
Семеството на д-р Лили Бераха е изселено в Горна Джумая, там тя се включва активно в съпротивата. „Задачата ни беше да прекъсваме телефонни линии, да саботираме пътищата по които се движеше немската армия, да събираме дрехи, да се въоръжаваме”, спомня си тя.
През декември 1943 г. е арестувана. „Какво съм преживяла 18- годишно момиче в полицията в Горна Джумая ми е трудно да ви разкажа”.
Софи Пинкас се записва като доброволка на фронта, бие се срещу немските войски в Сърбия. След края на войната в съдбите им има още едно съвпадение - и трите завършват медицина и през целия си живот работят като лекари.