В очакване на сделка между ЕС и Турция броят на мигрантите, влезли в Европа от началото на годината вече е близо 900 000 хиляди души. Въпреки лошото време и очакванията за спад на бежанския натиск от началото на ноември над 130 000 души са влезли на територията на Европа.
От Турция към гръцките острови всеки ден продължават да пристигат по между 2000 и 3000 души. Според данните на Върховният комисариат по бежанците към ООН, ако през юни седем от десет са мъже - то ноември делът им намалява - всеки втори. Това е за сметка на жените и децата, чиито брой се е увеличил два пъти.
По отношение страните по произход - най-голям остава делът на сирийците. Следват обаче мигрантите от Афганистан, които в последните три месеца са се увеличили три пъти.
А каква е картината у нас?
28 000 души са преминали през границата ни - основно сирийци, афганистанци и иракчани. 18 000 са подали молби за статут от началото на годината.
600 от тях са получили отказ, защото не са отговаряли на изискванията за предоставяне на бежански статут.
А 330 души не са допуснати на територията на страната ни, защото са оценени като рискови за сигурността.
Засега у нас няма ксенофобски прояви срещу бежанците, каквито вече се наблюдават в Европа след терористичните атентати.
Въпреки данните, че всеки ден приемаме по между 50 и 100 бежанци, центровете са запълнени едва на една трета.
„Една голяма част от тях са избягали - т.е. това, което се случва в последните два месеца да кажем – три; тази масова вълна, която се насочва към Западна Европа. Категорично тези цифри дават моментна представа за картината в страната, имайки предвид, че домовете в центровете на миграция са пълни и една голяма част от тези, които са задържани нелегално преминаващи границата, подават молби за закрила”, посочи зам.-председателят на Държавната агенция за бежанците Кирчо Киров.
А профилът на тези хора - в голямата си част мъже - от Сирия, Афганистан и Ирак, които след получаване на статут подават молби за събиране със семейството си.
На мисия у нас днес пристига Върховният комисар за човешките права към ООН. Причината - сигналите за насилие над бежанци и мигранти, описани в доклад на международната хуманитарна организация "Оксфам".