Стотици без дом и покъщнина, както и щети за над 20 млн. лева в „Аспарухово” – такава е равносметката месец след потопа във Варна и Добрич, където засегнатите продължават да се възстановяват.
С помощта на хилядите доброволци, квартал „Аспарухово” днес изглежда различно, но предстои още много работа. „В двете дерета предстои да се изградят два охранителни канала. И освен това има нужда от битова канализация, от дъждовна канализация”, обясни районният кмет на „Аспарухово" Йордан Николов.
Стотици хора, които бяха евакуирани, очакват да се завърнат по домовете си. „Очакваме момента да върнат хората, да се върнем от евакуацията, да си имаме електричество и оттам нататък вече всичко ще се нормализира”, смята един от засегнатите - Николай Ненов.
Пострадалите все още очакват ясен отговор - каква е причината за преживяното бедствие. „Да излязат и да кажат - оттук дойде бедствието, там е направена грешка, тоз ще бъде отговорен. Обаче никой не го казва това”, оплаква се Пламенка Ненова.
От помощ в „Аспарухово” се нуждаят над 500 семейства, чиято покъщнина беше отнесена от потопа. „Трудно ще се справим, много трудно. Много време ще мине, докато се възстановим и психически, защото това е голям стрес”, обясни друг жител на района Кирил Петров. Повечето пострадали се надяват на дарители.
Една от най-пострадалите улици в Добрич „Индже войвода" изглежда напълно безлюдна. Единствено Рада Георгиева носи с количката оцелелите тухли от разрушените постройки. „Как да живея - живея на чуждо легло, под чужд покрив, вярно, не ме оставят гладна, но не е моето. Почнах да нося ей там с количката тухли да редя, но не е за жена”, разказва тя.
Рада е вдовица със 110 лв. пенсия. Две от къщите на улицата са нейни, но нито една не става за живеене. „Мечтата ми е да имам едно покривче и да си живея на моето място, тук децата ми са родени, тука израснаха, ожених ги, тука ми е”, натъжава се тя.
Част от хората, които останаха без домове, са настанени в общински жилища, но Гергана не пропуска да нагледа дома си. „Гледаме как ни се рушат домовете. Финансово в момента никак не можем да се справим. Гледаме да можем да си посрещаме нуждите, които са необходими за домакинството и съответно да можем да си плащаме наема, кредита за дома ни, а за ремонти просто не знам откъде”, обясни Гергана Георгиева, която е сред тежко пострадалите в Добрич.
Месец след водния ад, хората очакват финансова помощ, защото повечето са останали без покъщнина. „Ние останахме без покъщнина, без мебели, всичко е изкъртено, подовете пропаднаха”, разказа Иванка Иванова.
Около 500 000 лв., дарени по сметката на БЧК, ще бъдат използвани за подпомагане на пострадалите в Добрич.