Напрежение в парламента заради Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ спориха днес кой е виновен за ангажимента на страната ни да затвори въглищните централи в Маришкия басейн.

Страната ни се е съгласила да намали с 40% въглеродните емисии до 2026-та. Това би трябвало да намали и мощностите на въглищните централи. Днес в „ябълката на раздора“ обаче се превърна въпросът: Означава ли това затварянето им и кой е виновен?

ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ си размениха взаимни обвинения. Накрая - от „Продължаваме промяната“ внесоха проект на решение, с което парламентът да задължи служебното правителство да започне разговори с Европейската комисия за предоговаряне на сегашните условия, като в процеса да бъдат включени както Румъния, така и Гърция. Такава заявка за решение на НС направиха от ГЕРБ.

Първият изстрел „кой е поел ангажимент за затваряне на въглищните ни централи“ дойде от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. „Е, кой си позволи да наруши решение на НС?! Този, който си е позволил, се казва Асен Василев“, заяви той.

Прочитът на Асен Василев обаче е друг. „Всичко започна с това, че 2020 г. г-н Борисов се съгласи на 55% намаляване на емисиите и затваряне на въглищните“, каза той.

Сблъсъкът се премести в парламента. Асен Василев и Жечо Станков продължиха спора – ще бъдат ли затворени централите и кой е виновен? Според Василев няма поет ангажимент, но според Жечо Станков – има. „Ето го документът, моля Ви не дърпайте документа, може ли да видя какъв документ показвате“, каза Станков.

Високият тон все пак отстъпи място на предложенията. „Да задължим служебния кабинет да отвори ПВУ и да предоговори поетия ангажимент еднолично от Асен Василев, а именно затваряне на централите в Маришкия басейн“, предложи Станков.

От „Продължаваме промяната“ посочиха, че още от миналата година искат предоговаряне – най-вече заради войната в Украйна и енергийната криза. „1,4 гигавата задължително извеждане от експлоатация на въглищни мощности в Маришкия басейн – това беше предишната версия на плана. В момента всички мощности работят на рекордни нива“, заяви Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“.

В спора се намеси и трети. От „Възраждане“ имат искане за нов ПВУ в частта за въглищните централи. „В момента е въпрос на 30-секундно гласуване и ще запазим въглищните мощности в България. Дебатът е отворен, остава да го гласуваме – кой кого подкрепя?“, каза Искра Михайлова от „Възраждане“.

Планът, така както е подписан сега, не се харесва и на служебната власт. Според премиера Гълъб Донев трябва да се иска разсрочване за намаляването на въглеродните емисии. „Планът, така както е подписан от предходното правителство, предвижда още тази година да намалим с 10% въглеродните емисии. Това за нас не е приемливо“, заяви от своя страна Донев.

За разсрочване до 2040-та настояват и синдикатите. Иначе, между 50-60% от мощностите на най-голямата въглищна централа – държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“, според тях, ще бъдат извадени от експлоатация.

„Респективно спира износът, спираме да внасяме, да печелим свежи пари в енергетиката и оттам 1 500 души остават на улицата. Това са само пряко свързаните последици с ТЕЦ „Марица Изток 2“, каза Деян Дяков, председател на КНСБ ТЕЦ „Марица Изток 2“.

Синдикатите настояват Народно събрание да реши в спешен порядък проблема. А какво точно пише в ПВУ - днес ресорният вицепремиер Атанас Пеканов запази мълчание.