„Всякакви опити за кражба, за подмяна на история, за делението на героите на чужди и свои е оскърбление на тяхната памет и много тежка присъда за дръзналите да го правят. България няма да го допусне, ще пази чиста и свята история. Няма да приемем езика на омразата и твърдата ни позиция вече се чува и в Европа.“
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред паметника на Гоце Делчев в село Попови ливади, където беше отбелязана 118-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Вицепрезидентът коментира приетата от парламента на Република Северна Македония резолюция, която по думите й няма да помогне в процеса на изясняване на позициите между двете страни, при това в момент, в който диалогът между София и Скопие започна да се развива.
„118 години величественият Пирин и тази свещена земя приютяват славната история за величието на българския идеал, за паметните дни от началото на 20 век, когато непримирими българи тръгнаха към своята Голгота, за да извоюват жадуваната свобода и единение, продължиха идеологията на българското национално-освободително движение с единствената мисъл – свобода и единение на българския народ. Свобода, до която едва се докоснаха и кроежите на Великите сили им я отнеха“, посочи Илияна Йотова и изтъкна, че със саможертвата си тези обикновени хора останаха завинаги в пантеона на българските национални герои. Вицепрезидентът подчерта, че сме в дълг пред нашите деца, защото не им разказваме достатъчно за тези герои и събития. „Светлината на героите няма да угасне никога и ние трябва да я разпалваме за поколенията напред“, заяви Илияна Йотова.
„Пътят не е в самоцелното противопоставяне, а в диалога и реалното решаване на споровете. Длъжни сме пред своите деца и тяхното бъдеще", посочи вицепрезидентът и даде за пример успешното трансгранично партньорство между община Гоце Делчев и Гърция и Република Северна Македония. Един от настоящите проекти е свързан с ученическия лагер в село Попови ливади.
По-късно вицепрезидентът присъства на традиционния събор на Попови ливади, организиран от община Гоце Делчев.