"Подобен език е недопостим, особено в контекста на кандидатстването на Mакедония за членство в ЕС. То не допринася по никакъв начин за подобряване на междусъседските отношения. . Това бе проява на много лош вкус".
С тези думи зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" д-р Иван Иванов коментира пред журналисти в парламента изказването на вицепремиера на Република Северна Македония (РСМ) по адрес на България.
Иванов заяви, че държавата ни е направила всичко възможно, за да се намери правилният път РСМ да стане член на ЕС, включително и договор за добросъседство между двете страни, който не се изпълнява от тях.
"Външно министерство трябва да извика македонския посланик в Народното събрание за обяснение. Подобен изказ обижда и общата ни история, която е факт", заяви Иванов като историк и наблегна, че е всяко обратно твърдение е категорично лъжа и фалшификация.
"Има безброй факти и обстоятелства, зад които стои и цялата историческа общност в България. Реакцията на страната ни трябва да бъде много остра при този език", подчерта зам.-председателя на ПГ на левицата.
Д-р Иванов коментира и твърдението, че причина за това изказване е липсата на македонския флаг по време на визитата на президента на РСМ в България с думите: "Непознаването на международния протокол не е обяснение от тяхна страна и извинение за подобни действия. И от президентството и от Министерство на външните работи на България беше казано, че това е неофициална визита Спекулациите на тази тема не са продуктивни", заключи социалистът.
По-рано днес македонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски нарече българите "мизерници", предаде БГНЕС.
Дясната ръка на премиера Християн Мицкоски твърди, че българите и македонците нямат обща история, нито общи корени.
"Държавите водят войни, но когато техните представители седнат да преговарят, се издигат знамената и на двете страни. Благоприлично е, когато някой ти дойде на гости, да му сложиш знамето. Не очаквам от президента да гледа къде има или няма знамена, това е работа на домакина", каза Николоски в интервю за македонската телевизия "Алфа" относно визитата на Гордана Силяновска-Давкова в София.
"Очевидно домакинът не е цивилизован. Ако искат, нека ми пратят протестна нота. Не са достойни, нямат уважение. По-мизерни от тях са само онези слуги у нас, които се подписаха, че македонският и българският народ имат обща история, каквато нямат. Онези, които с подписа си се съгласиха, че македонският език е диалект на българския и че никога няма да влезем в Европейския съюз, ако не признаем, че сме българи и имаме български корени", заяви вицепремиерът.
Срещата на 13 септември между Силяновска и Румен Радев не беше официална, тоест не изискваше официален протокол. Визитата на македонския президент в София дойде след самопокана. Въпреки това, липсата на македонското знаме на общите снимки предизвика бурни реакции в съседна Северна Македония. Това се използва от режима на Мицкоски за пропаганда и всяване на омраза към България. Българският посланик в Скопие Желязко Радуков дори беше извикан да дава обяснения в македонското Министерство на външните работи.
Знамето на Северна Македония липсваше на срещите между Християн Мицкоски и хърватските президент и премиер, които се проведоха неотдавна, но след тях нямаше никаква реакция към Загреб.
„Република Северна Македония е подготвена да изгражда добросъседски отношения, "но когато червените линии са преминати, на българския посланик ще бъде връчен демарш". Това заявни преди дни премиерът на страната Християн Мицкоски в отговор на въпрос, свързан с липсата на държавното знаме на Северна Македония на снимката на президента на страната Гордана Силяновска и българския президент Румен Радев на срещата им в София в петък.
"По-важното е, че Европа и светът можаха да видят кои са истинските намерения на ръководството в София", посочи македонският премиер.
"Те не са вписването на българите в конституцията (на Северна Македония), това е най-малкият проблем, много по-голяма е необходимостта да покажат мускули. В миналото, когато македонското достойнство се унижаваше, това не правеше впечатление, няма повече да правим политика с приведен гръбнак и винаги, когато "червените линии" са преминати, ще реагираме", зарече се Мицкоски.