130 души от всички краища на света прелетяха над Сопот. България тази година беше домакин на Световното първенство по парапланеризъм. В него участваха представители на 31 държави, сред които Япония, Китай, Индонезия, Германия, Съединените щати, Чили и др.
1300 метра надморска височина, скорост от 40 км в час и една мишена за кацане. Така изглежда в последната седмица сопотският лифт. Целта на всички състезатели парапланеристи е да се приземят в центъра на мишената.
„Тук мястото е заградено. Състезатели не могат да влизат в него. Само съдии, които са облечени с такива червени, сигнални жилетки. Има 3 кръга, които просто ви подсказват къде трябва да се приземите, но практически само един кръг се отчита - двуметровият. Ако стъпите навътре, се отчита вашето разстояние“, казва Сотир Лазарков, директор на Световното първенство по парапланеризъм.
Отборните шампиони са от Индонезия, а България е на десето място. В нашия отбор е Валери Цветанов, който се състезава от 23 години.
„Около 50 са активно спортуващите парапланеризъм, като те са 3 дисциплини. Има целно кацане. Има прелети и акробатика. Нивото е, че имаме световен шампион и европейски шампион. Също така и в кроскънтрито имаме шампион, така че нивото е високо в България. Аз имам няколко пъти печелена световна купа. Миналата година в Германия и в Англия, 2014 г. в Индонезия и 2017 г. в Сърбия“, обясни той.
Последно страната ни е била домакин на Световно по парапланеризъм преди точно 20 години. Най-старият участник е от Япония - на 76 години, а най-младият е 15-годишният Линос от Германия. Лети сам от 2 години.
Всичко, особено от устата на младо момче звучи толкова просто, но всъщност първите стъпки на всеки начинаещ летец са на земята, докато усети парапланера.
Да се рееш в небето като птица - така изглежда този невероятен спорт и от земята и от високо сред облаците.