Над 200 уникални експоната от 32 частни колекции можете да видите от днес в Галерията за чуждестранно изкуство. Изложбата е наречена "Другият музей" и изважда "на светло" непоказвани до сега шедьоври, опазени от известни наши колекционери.
Портрет на Лора Каравелова рисуван в Париж, дипломната работа на Илия Петров и още непоказвани отдавна платна на Златю Бояджиев, Иван Ненов, Атанас Яранов, Дечко Узунав и Владимир Димитров - Майстора озаряват разчупения салон за гостуващи изложби на Галерията за чуждестранно изкуство.
Изключителни образци от римската епоха, тракийски оръжия и шлем, кореспонденцията на царската фамилия стоят до скулптурните пластиките на Роден, Павел Койчев и Никола Терзиев. За първи път в тази изложба се събират не само творби от различни автори и епохи, но и рамо до рамо застават толкова много български колекционери.
"Колекционерите имат едно болестно състояние. Има един страх, особено в някои. Но се радвам, че някои колекционери се престрашиха и показаха нещата си", каза акад. Светлин Русев.
"Другият музей" е първи опит да бъде представено обществото на колекционерите у нас и вади на светло желанието им да споделят своите страсти.
"Един колекционер, който не желае да си покаже колекцията или грубо казано – не желае да се изфука с това, което има и не смята, че неговото е най-доброто, той не е колекционер", смята Светлин Русев.
Тази тиха лудост, както нарича колекционерството Богомил Райнов, нашето колективно съзнание на посткомутнистическо общество все още не приема и публично не желае да признае като право на всеки, който може да си го позволи. Тази изложба легитимира колекционерите, съществували до сега като тайна ложа, но съхранили едно духовно богатство, от което имаме нужда днес.
"Другият музей" показва не само непоказвани и забравени отдавна творби, не добавя само щрихи от творческия живот и нашата история, но прави опит към промяна в отношението към всички, изкушени да притежават произведения на изкуство и поставя на изпитание собствената ни цивилизованост.