Мотивацията на иманярите е толкова голяма, че дори в замръзналата пръст спокойно копаят на ръка такива големи дупки. Местните селяни признават преди археолозите, че печелят по 2 лева на ден с лопатите. Междувременно България губи богатства за стотици милиони.
„Състоянието на обекта е просто един срам. Превърнал се е в местния Клондайк - един извор на съкровища, които са вадени съвсем безнаказано и са изнасяни в чужбина”, каза археологът Красимира Лука.
Според археолога след като културните пластове вече са разрушени, поне могат да се разкрият сградите. Тя изтъква, че колонията Рациария е сравнима със Сердика, но за разлика от нея не се намира под съвременен град и може да бъде проучена изцяло. Тези елементи от 2-ри век са открити миналото лято и са изложени пред полицията в село Арчар.
„Вероятно става въпрос за нещо грандиозно, което предстои да открием следващия сезон - това е просто обрано от повърхността”, каза Красимира Лука. В местното читалище тази година е направена изложба - да информира местните жители, защото дълги години обектът е бил разграбван именно от тях.
Археолозите разчитат, че ако местното население разбере какво притежава, това ще помогне за спасяването на обекта. В Стратегическия план за развитие на културния туризъм обаче Видин отсъства.
„Това означава, че ние няма да се възползваме от фондовете за развитие на културен туризъм, а Северозападът е регион с уникални дадености. А освен това е най-бедният край не само в Бълагрия, а и в Европа”, смята Ирена Александрова, хотелиер.
Засега идеята, че туризмът може да ще замени иманярството като поминък за местното население, изглежда твърде оптимистична.