
Резолюцията беше подкрепена от 13 страни. България се въздържа заради липсата на единство сред страните-членки на Съвета за сигурност, макар да подчерта, че принципно подкрепя резолюцията.
Международният наказателен съд ще има юрисдикция върху деянията, които представляват геноцид, престъпления против човечеството и против законите и обичаите за водене на война. САЩ настояват техните войници да бъдат изключени от юрисдикцията на съда и предварително заплашиха, че в противен случай ще провалят международната мироподдържаща мисия в Босна. Снощи изтече срокът, в който Съветът за сигурност на ООН трябваше да поднови мандата на изпратените през 1995 г. в Босна миротворци. Два часа след като наложиха вето върху резолюцията за шестмесечно удължаване на мироопазващата мисия в Босна, САЩ се съгласиха мандатът да бъде продължен със 72 часа. До тогава САЩ ще се опитат да намерят решение на искането си американските миротворци да бъдат изключени от юрисдикцията на новия наказателен съд.
От централата на НАТО вече обявиха, че предвожданите от Пакта миротворци от ЕсФОР ще останат в Босна. Преди, някои страни от Алианса допускаха, че ще прекратят участието си, ако мандатът на ООН бъде оттеглен. Днес в Брюксел отхвърлиха подобна възможност.