Септември е първата община в България, която може да фалира. Това обяви наскоро кметът на общината Томи Стойчев. На фона на тежкото финансово състояние, може да се наложи Септември да плаща голям кредит, изтеглен от частна фирма фантом. Историята разказва Стоян Георгиев.

Екипът ни показа сграда в града, която е строена, но недостроена през 80-те години на миналия век. Невероятно е, че в наши дни някой е изкарал от това общежитие 400 хиляди лева. Как е възможно това?

През 2007 г. след проведен конкурс, община Септември продава сградата на частна фирма. В договорът за продажба, с който разполагаме, е вписано, че частната фирма „Фениксстрой" се задължава да дострои сградата, като срещу това получава около ¾ от нея. За общината остава ¼.

Според договора, „Фениксстрой” става собственик на своите ¾-ти , в момента, в който сградата е завършена. Това трябва да се случи в рамките на 1 година след подписване на договора.
Както е видно днес, три години по-късно, частната фирма не влага нито един лев в сградата. Но без да е така видно, „Фениксстрой” тегли ипотечен кредит, като залага сградата - призрак. Според наша информация, кредитът е в размер на 400 хил. лева.

Фирмата не плаща вноските по кредита, а банката налага възбрана върху имота. Общината и банката започват да издирват фирмата. Завеждат дело.

„В продължение на година и половина съдът издирваше „Фениксстрой”. Дружеството не си получаваше призовките на посочените адреси”, каза адвокат Мирослава Георгиева - юрист на Община Септември.

Според договора между фирмата и общината, „Фениксстрой” може да изтегли кредит само с разрешението на кмета на община Септември. Кметът инж. Томи Стойчев е категоричен, че не е подписвал такова разрешение.

„Кой при какви условия е дал кредит. Излиза, че сградата е оценена на 600-700 хил. лева. Оценителите, които са направили тази оценка, най-вероятно при тях е грешката, тях трябва да попитате”, заяви той.

Наша справка показа, че „Фениксстрой" е създадена малко преди общината да реши да продаде сградата. Собственикът на фирмата е 19-годишен младеж. Питаме кмета не му ли е било странно да сключи сделка с толкова млад бизнесмен.

„Те бяха двама - баща и син. Това, което имам като спомен визуално. Те са малко мургавки, такива - на мен ми изглеждаше 25-годишен младеж”, допълни градоначалникът

След като тегли кредита, фирмата „Фениксстрой” е продадена със задължението. Купува я човек на име Кирил Сашков, който има на свое има 32 фирми. Останалите фирми на Сашков са регистрирани в ромските квартали на София, Самоков, във Видинския „Нов път” и на много други места.

Търсим човека с 32-те фирми на адреса му по лична карта. но него го няма. На вратата му са залепени призовки и от други длъжници. Едва ли имат голям шанс, защото наша проверка показва, че Кирил Сашков не притежава никакво имущество.

Свързахме се с банката, дала кредите, за да попитаме подписвал ли е кметът на общината разрешение за ипотеката на сградата. От банката се позоваха на банковата тайна и отказаха да разкрият подробности.

Остават открити въпросите кой е как е оценил сградата за над 400 хил. лева и възможно ли е да се изтегли кредит без разрешението на кмета.

В Септември се питат кой друг ако не общината ще плаща вноските на кредита, взет от фирмата фантом?

„Не виждам основанието, на което банката може да има претенции към община Септември. Ние кредит от банката не сме взели”, каза още Стойчев.

Къде е истината и кой е виновен? Труден въпрос. Едно е сигурно - едни хора са взели едни 400 хиляди лева, продали са фирмата и задълженията си на безимотен човек и са изчезнали. Парите ги няма, а за общината остава грозното общежитие.

В прикаченото видео, освен разследването на Стоян Георгиев, можете да видите и рубриката "Бай Ганьо Европеец".