Почти 200 хиляди българи празнуват именния си ден на 6 май. Най-разпространеното име сред българските мъже е Георги и това е факт. По данни на националната статистика името Георги носят 174 хиляди българи или почти 5 процента (4,75 %) от мъжете у нас.

Най-голяма е концентрацията им в София

Но интересен е фактът, че името е най-често срещано в Южна България. В Пловдивско 20 хиляди 601 мъже се казват Георги. Това е поне два повече, в сравнение с останалите райони в страната. Следват областите Бургас- 10 586, Благоевград 10 243) и Пазарджик 10 227.

Името Гергана е едва на 16 място сред предпочитаните женски имена

Областите, в които е най-разпространено, отново са в Южна България. Какво означава Георги и защо традиционно води класациите за най-избирано име на мъжка рожба. И как Джорджия от Златоград също празнува днес.

Името "Георги" носи много послания

затова е и най-избираното за мъжка рожба, обясняват етнолозите. „Когато двама родители решат да нарекат детето си Георги, те изпълняват няколко функции. Те печелят покровителството на светеца- един светец, който е много почитан в БПЦ и чийто образ е наситен с геройството, с мъченичеството, с победата”, обяснява етнологът Петя Ванкова.

Фактът, че повечето именници са в Южна България също има своето обяснение.  

„Това е земеделският район на България. 01:18-Гео означава земя, ерго-работя- от гръцки произход- човек, който работи земя.Много е лесно да се преведе земеделец, но е по-правилно- човек, който кара земята да ражда”, каза етнологът.

Много са и вариантите на името

Гьорче, Гоце, Гица, Гергана, Гинка, Георгия, но в последните години все по-модерни стават чуждоезичните Хорхе, Жорж и Джордж.

През мината година хиляда 380 новородени момчета са кръстени Георги. Името продължава традицията да е сред най-предпочитаните в София (304) и в област Пловдив (200), като на трето място следва района на Варна (103).

Честит празник на всички именници и на техните семейства!